Весела Данчева е режисьор и аниматор. Завършила е с отличие Художествената академия „Willem de Kooning“ в Ротердам, с дипломния си проект Pull Over. Специализирала е в School of Visual Arts, Ню Йорк. Филмографията й включва: Wake up 2002, Snowman 2002, Wish 2004, Easy 2004 и Sometimes 2008.
През 2004 създава собствено анимационно студио FinFilm в София, заедно с режисьора Иван Богданов. Преди година двамата, заедно с Мария Станишева, основават продуцентска къща за анимационни филми с името Compote Collective. Последният проект на Весела е хит, филмът Anna Blume (Анна Блуме) е базиран на дадаистичната поема на Курт Швитерс “На Анна Блуме”.
Prozekcia: Здравей, Весела! Къде си и накъде си се запътила?
Весела Данчева: Аз съм тук, а накъде съм се запътила и аз самата не знам.
P: За какво разказва Anna Blume? Защо избра да правиш визуална поезия по сюрреалистичен текст?
Весела Данчева: Анна Блуме е една визуална поезия, в която се разказва за любов по странен и сюрреалистичен начин. Избрах тази поема, защото ми се стори, че разкрива много възможности за свободна интерпретация, но в процеса на работа разбрах, че това не е съвсем така. В крайна сметка филмът е едно пътуване в съзнанието на поета.
P: Броиш ли колко фестивала спечели филма? Радваш ли се, че хората го харесват толкова много или това малко те плаши?
Весела Данчева: Филмът е селектиран на повече от 50 фестивала, това ме радва, защото само по този начин хората могат да видят такъв кратък филм. А за наградите – те са странно явление и все още ме изненадват.
P: Анимационен филм! Коя сцена изскочи в главата ти и от кой филм?
Весела Данчева: В момента правя проучване за следващият си анимационен филм и гледам много и най-различни филми. Този който най-ярко се е запечатал в главата ми е “Love & Theft” на Andreas Hykade. Филма е невероятен и е истинско тържествуване на анимацията като медиум. Препоръчвам го на всеки, който се интересува да го гледа.
P: Норман Макларън, един от големите аниматори на 20 век, казва, че анимацията не е рисунки, които се движат, а движение, което е нарисувано. Защо избра да станеш аниматор?
Весела Данчева: Именно за да се науча на движението. Рисунките ми станаха скучни още преди да завърша академията в Ротердам и избрах да се насоча към анимацията.
P: Разкажи ни за Compote Collective, защо е важно да си независима в това, което правиш?
Весела Данчева: Compote Collective е наша мечта от доста време. Той представлява свободно сдружение от различни автори с отличаващ се индивидуален стил, които работят заедно по разнообразни проекти. Например в момента се занимаваме с независими филми, видео клипове, реклами и визия за едно музикално събитие. Формулата работи добре защото позволява на всеки свободата да инициира собствени идеи, но и възможността двама или повече автори да работят заедно. Обмяната на идеи винаги действа като катализатор. За да можеш да създаваш авторски филми в анимацията, трябва да си независим. В противен случай я практикуваш само като занаят.
P: Сънуваш ли често? И ако да, какво?
Весела Данчева: Последните години не спя до насита, и по-рядко помня сънищата си. Но когато сънувам, винаги е цветно.
P: Какво те пали – творчески, духовно, емоционално?
Весела Данчева: Живота като цяло и всички необясними парадокси в него.
P: И разбира се, кои са любимите ти филми?
Весела Данчева: Любимите ми анимационни филми са много. Имам любими автори.
Ето все пак няколко заглавия с авторите им:
Intolerance Trilogy на Phil Mulloy
Ring of Fire на Andreas Hykade
Hotel Narcis на Evert de Bijer
The Village на Mark Baker
*Ти, твоят, тебе ти, аз ти, ти ми, –– ние? – Курт Швитерс “На Анна Блуме”
Благодарим, Весела!
_________________________________________________________________________________
Трейлър Anna Blume
_________________________________________________________________________________
Още от проектите на Весела и други интересни аниматори, и илюстратори може да видите тук: Compote Collective