Като по-млад имах, в най-общ смисъл, сексуален фетиш. Харесвах коса. Женска в частност. Предимно голяма. Задължително истинска. Без значение от цвета, ако е естествен. „В най-общ смисъл”, защото класическият фетиш е предмет – тотем, амулет, дреха, аксесоар. За мен косата беше бърз и сигурен начин да се фиксирам.
Днес в пост-цици ерата можем да кажем, че милениъл поколението е поколението на задниците. Мисля, че им отива. За дълъг период от време бях неутрален във вечния дебат – именно заради косата. Това ме правеше малцинство. Знам, защото има статистика – като мен бяха 1,5% от мъжете.
Защо? Има два лагера, които отговарят – биологичен и културен. Първият лагер смята, че е вродено. Вторият, че е придобито.
Биологичната хипотеза е, че жените с дълга, гладка, лъскава коса са млади, здрави, добре хранени. Ergo, носители на отличен репродуктивен потенциал.
Културната причина произтича от разделението на труда. Мъжете ловуват и воюват. Жените – не.
С времето късата коса става „мъжествена”, дългата – „женствена”. Ако се замислим обаче, разделението на труда също има биологични корени. Както и да е, нека отпразнуваме героините, които също имат здрави… корени.
За някои феминистки дългата коса е символ на патриархалното робство на жените. Джон Р. Р. Толкин като „патриархален тиранин” също е предпочитал дълги коси. Намирал ги е романтични. Според психоаналитици подобни мъже са наивни, невинни и сексуално инфантилни. Благодаря.
За други косата е орнамент, но според мен, тя стимулира първичното ни усещане за красивото. Нямам научни доказателства за съществуването му. Но може би харесваме дълга коса както харесваме реки, водопади, вълни или облаци гонени от вятъра.
В средата на 90-те Алиша Силвърстоун бе новата Брижит Бардо. Clueless 1995 (Баровки) бе култ, а заради клиповете на Aerosmith лицето й не слизаше от MTV. Но и при двете жени се оказа, че косата е най-големият талант.
Чернокосите са мнозинство – над 80%. Почти невъзможно е да намерите друг цвят, извън Европа и Северна Америка.
Зашеметяващата африканска коса расте най-бавно, може би затова трябва да я ценим много повече.
Азиатките има естествено блестяща, здрава и най-бавно побеляващата коса. Бонус за мъжете с такава коса – оплешивяването е много рядко.
Всичко се променя, когато в кадър влезе блондинка. Почти навсякъде в света, почти през цялата човешка история този цвят е желан и обожаван. Жените в Древен Рим се опитвали да го постигнат, чрез гълъбови курешки. В ренесансова Венеция използвали конска урина.
Доказано е, че блондинките имат повече естроген и… повече коса. Най-продаваната кукла в света е блондинка. Най-запомнящата се актриса също – макар и фалшива. Мерилин Монро отказвала да се снима във филми с други блондинки. Но тя не е първата руса секс бомба в Холивуд.
Джийн Харлоу е. Джийн боядисвала косата си със смес от перхидрол, белина, сапун и амоняк, докато косата й не опадала. След това минала на перуки. Най-редкият цвят обаче не е русото.
Под 1% от хората в света са рижи. Най-голямата концентрация е в Шотландия. Стереотипът е, че жените с червена коса са сексуално разюздани и „огън”. Реалността обаче е, че са много по-чувствителни на болка и са системно тормозени.
Всички казват, че тайната на успеха на Джулия Робъртс е усмивката. Дали?
Истината е, че мъжете предпочитат брюнетки, защото ги възприемат като по-умни и по-верни. Повечето партньорки на Джеймс Бонд са брюнетки. Кариерата на София Вергара тръгва нагоре, когато от естествено златиста става кафенокоса. На въпроса: „Кой се забавлява повече – блондинките или брюнетките?” Тя отговаря: „По личните ми впечатления – момичетата с по-големи цици”.
Едва ли след Самсон има толкова потискаща, но и поучителна история за силата на косата, като тази на Кери Ръсел. Тя бе хит в края на 90-те. Най-вече заради Felicity 1998-2002 (Фелисити), сериалът, който й донесе Златен глобус. Когато актрисата отряза косата си, тя разби сърцето на Америка. Рейтингът се срина, а Ръсел не можа да се добере до свястна роля повече от петилетка.
________________________________________________
Свързани постове:
Профил на фотографа Lotus Carroll
One thought to “Коса, коса, коса! Най-красивата коса”