
Да започнем с история.
Разказва я Том Мартин, една от скритите звезди на Холивуд. Над 30 години, той отговаря за рекламите, логата и опаковките на стотици филми. Том започва като художник-дизайнер във време, когато плакатите все още били рисувани на ръка. После става арт директор, творчески директор и дори вицепрезидент на Universal Pictures.
Стивън Спилбърг решава да направи отворен конкурс за плаката на последния си филм – Schindler’s List 1993 (Списъкът на Шиндлер). Най-добрите и популярни дизайнери участват. Един по един плакатите биват отхвърляни. Включва се и Сол Бас. Мартин си спомня, че 70-годишната легенда дошъл, за да представи работата си. Не я изпратил по куриер или по-млад асистент. Представил я сам – с енергия и амбиция, които изненадали Мартин.
В края обаче спечелил плакат направен от неизвестна, независима дизайнерка на име Джорджия Янг.

Предложението на Бас е в характерния му минималистичен стил, фокусирано е върху жестокостта и мъката на холокоста. Докато това на Янг комуникира любов, надежда и хуманизъм. Спилбър смята, че това е есенцията на филма.
Композицията в двата постера също е различна. Бас използва класически грид с правилото на третините, като „изхвърля“ текста с информацията за филма в отделна фаша – в долната част. Янг използва Z композиция. Погледът на зрителя пада върху заглавието на филма, плъзва се по ръцете и свършва в текста, който е вътре в образа.
Историята ми харесва и защото е преломен момент. Една ера отстъпва на друга. И така, какво ни хареса на нас от плакатите през изминалата година.
№22

№21

№20

№19

№18

№17

№16

№15

№14

№13

№12

№11

№10

№9

№8

№7

№6

№5

№4

№3

№2

№1
Как протече гласуването? Цяла година Рrozekcia събираше филмовите плакати, които ни се струваха добри. Те са официални – платени и използвани от филмовите студия, а не fan art.
От тях избрахме 70, които изпратихме на нашето жури. А то гласува по 6-балната система, в която участва и 1-цата. Крайната оценка е средноаритметична.
Благодаря на Нуша и останалите графични дизайнери, арт директори и творчески директор, които гласуваха! По азбучен ред:
One thought to “22-тa най-добри плаката от 2017”