Киното и архитектурата споделят визуалното, дефинират пространството, предизвикват времето, неуморно търсят великата красота.
Metropolis 1927 (Метрополис)
Първата фантастика в историята на киното е индустриална антиутопия. Дизайнът, огромните декори и ефекти са постижение за времето си. Фриц Ланг казва: „Филмът се роди с първия ми поглед към небостъргачите на Ню Йорк – през октомври 1924.“
Архитектурата е еклектична. Съчетава готика, арт деко, библейски и японски теми.
An Affair to Remember 1957 (Една незабравима любов)
Героите на Кари Грант и Дебора Кар се срещат на кораб, влюбват се, но и двамата са сгодени. Точно в средата на филма, те си правят среща след 6 месеца на последния етаж на Емпайър Стейт Билдинг. „Защото Емпайър Стейт Билдинг е най-близкото нещо до рая в този град.“
Небостъргачът е символ на любовта и надеждата, че двамата могат да са заедно. Сградата се вижда няколко пъти, надниква в отраженията на витрини и прозорци.
North by Northwest 1959 (Север-северозапад)
Алфред Хичкок е почитател на Франк Лойд Райт и се стреми архитектурата във филма да е в негов стил.
Хичкок смятал, че елегантността и лукса, които тя излъчва партнират прекрасно на Кари Грант.
Empire 1964
Преди Кейси Найстат да стане известен с time lapse пейзажите си на Ню Йорк, Анди Уорхол заснема 8 часа и 5 минути непрекъснат кадър на Емпайър Стейт Билдинг.
Основната цел на филма е да покаже потокът на времето и непреклонното му отминаване.
Playtime 1967 (Време за игра)
Жак Тати използва традиционен за него образ – г-н Юло.
Той се губи сред лабиринт от стъкло и метал. Това е новият стандартизиран и стерилен Париж.
The Passenger 1975 (Професия репортер)
Може да се твърди, че Микеланджело Антониони и Джак Никълсън правят известен Антони Гауди. Поне сред масовите зрители.
Blade Runner 1982 (Блейд Рънър)
Синтетичен мегаполис, който загнива под натиска на 90-милиона жители. Свят без дървета, паркове или градини, но с мрак и непрестанен дъжд.
Подобно на Metropolis 1927 класовата структура на обществото е показана, чрез вертикалния строеж на града. Монументални сгради от бетон, стъкло и стомана. Пирамиди, кули, футуристични крепости се извисяват над разпадащи се коптори.
Основната причина всичко да е толкова мрачно е бюджетът на филма. Ридли Скот не получава достатъчно пари за оригинални декори и рециклира множество остатъци от стари снимачни площадки.
Архитектът Франк Лойд Райт участва и тук, чрез къщата Енис. Нейните елементи са част от десетки други филми и ТВ сериали. Макар красива или поне странна, истинската постройка има множество конструкционни проблеми.
Blade Runner 2049 2017 (Блейд Рънър 2049)
Дени Вилньов развива еклектиката на първия филм в архитектурен брутализъм, който носи идеите на Льо Корбюзие, Алисън и Питър Смитсън, и подобни антихуманисти. Свят от бетонни хемороиди и човешки термитници, който е възхитителен, чрез математическата си прецизност и безмилостната си грандиозност.
Филмът реализира и нереализиран проект за музей на архитектите Фабрицио Барози и Алберто Вейга.
Филмите на Стенли Кубрик
В архитектурата няма думи…
…както и във филмите на Кубрик. Картината разказва визуално.
Gattaca 1997 (Гатака)
Пророческата научна фантастика се развива в свят, в който ДНК кодът предопределя съдбата на хората.
Основен герой във филма е Общинският център на Сан Рафаел, проектиран от Франк Лойд Райт през 1957, но построен след смъртта му – през 1962.
Всеки филм с Батман
Метрополис не може без Супермен. Спайдърмен не може без Ню Йорк. Но Батмън е Готъм. Градът е героят.
Вертикални форми, кули, назъбени сводове, сенки и силуети, галерии, аркади, гаргойли, извисяващо се величие.
Японската анимация
Японската архитектура е диалог между традиционни техники и западни технологии.
Каква е границата между минало и бъдеще? Може ли въображаемото да стане реално? И разбира се – как да разпределиш максимален брой хора, върху минимално пространство, което да остане годно за живот и свързано с природата?
Апропо, къщичката от My Neighbor Totoro 1988 (Моят съсед Тоторо) е истинска. Можете да посетите нейна реплика в парк, близо до Нагоя.
The Fifth Element 1997 (Петият елемент)
Вертикалният свят на филма е силно повлиян от Metropolis 1927 и Blade Runner 1982.
Градът е резултат от идеите на футуриста Антонио Сант Елиа и Кионори Кикотаке, представител на японския архитектурен метаболизъм.
The Lord of the Rings 2001–2003 (Властелинът на пръстените)
Рустика, готика, викингска дърворезба, арт нуво, византийски базилики, землянки. Стотици хора се трудят хиляди часове, за да създадат свят, обитаван от човешки и нечовешки същества.
През 2015 група британски архитекти се опитаха да наберат почти $3 милиарда, за да построят в реални размери Минас Тирит, стражевия град на Гондор. Засега единственото истинско нещо, което можете да посетите е Хобитон, селото на хобитите. Ще го намерите в Матамата, Нова Зеландия.
The Chronicles of Riddick 2004 (Хрониките на Ридик)
Филмът още издържа изпита на времето, заради страхотната сценография и сет дизайн.
Ридик се изправя срещу некромонгерите, религиозна цивилизация, която вярва в смъртта и безсмъртието в нея. Те завладяват всяка планета, изправила се на пътя им. Тоталитарната и агресивната им идеология е предадена, чрез огромните обелиски, куполи и сводове, придържани от заплашителни атланти.
Æon Flux 2005 (Аеон Флукс)
Футуризмът на архитектурата е реален и даже ретро. Режисьорът Карин Кусама избира сгради и паркове в и около Берлин, за да намали бюджета за CG и засили реализма.
Основният стил е Баухаус, а сградите са от периода 1930-1970. Футуристичният град е приют за животни на архитекта Дитрих Бенгер от 2001.
Филмите на Майкъл Ман
В тях архитектурата има повествователна роля. Градът и пространствата в него дефинират образа.
Подчертават емоционалното му състояние – самота, изолация, загуба на идентичност.
Inception 2010 (Генезис)
Когато Кристофър Нолан предлага идеята си на Warner Brothers, той я описва като модерна научна фантастика-трилър, „която се развива в архитектурата на ума“.
Всеки екип, който прониква в сънищата се нуждае от архитект, който конструира лабиринт от спомени в подсъзнанието на жертвата. Голяма част от декорите са в естествени размери.
Birdman 2014 (Бърдмен)
Джаз и фасадите на Ню Йорк, коридори, врати, стълби, светлини – всички са актьори.
Архитектурата на филма показва промяната в психичното състояние на героя.
Филмите с Версай
Версайският дворец и градините му са герои в над 200 филма.
Луи ХІV наема архитектите Льо Во, Льо Нотр и Льо Брун да разширят стара ловна хижа, но скоро се разгръща и превръща местността в един от най-големите дворци в света.
Цената е неясна, но оставя на червено всички следващи крале на Франция, а строежът (с прекъсвания) отнема половин век.
Романтичните комедии
Романтичните комедии – както и коледните филми, са смесица от захаросани моменти и декоративно-архитектурна порнография, която ги допълва.
Любовта се случва по всяко време и навсякъде, но сякаш за филмовата индустрия, тя е по-истинска, ако е в Париж, Рим, Венеция, Флоренция, Ню Йорк или Лондон.
Columbus 2017 (Кълъмбъс)
Един от любимите ни филми от миналата година. Медитация за силата на архитектурата, за която говори Уинстън Чърчил: Ние оформяме сградите, а после те оформят нас.
Младост, невинност, красота, съзряване, загуба на невинност и идентичност, сълзи, оптимизъм. Двама души си говорят за живота, докато гледат красиви сгради.
Свързани публикации:
18 красиви места по света, които сте гледали на кино – без да подозирате
Филми за артисти, рекламисти, архитекти и дизайнери
One thought to “Филми, в които архитектурата е герой”