Любовта е в мозъка, а не в сърцето. Тя е абстрактно съществително, което означава различни неща за различните хора.
Един от учените, които се опитват да я разберат е професорът по психология и психометрика Робърт Стърнбърг. Днес – чрез филми, ще се опитаме да илюстрираме неговата Триъгълна теория за любовта.
Стърнбърг разглежда любовта като взаимоотношения между три фактора – интимност, страст и обвързаност.
Интимност е чувството на близост и привързаност. Тя укрепва връзката, създава усещането за „топлина“, спокойствие, сигурност и споделяне между двамата.
Страст е физическа или емоционална възбуда, която другия предизвиква в нас. Страстта носи романтични чувства и сексуална консумация.
Обвързаност е рационален фактор, за разлика от другите два, тя е съзнателно решение, ангажимент за лоялност към другия и поддържане на връзка.
Най-често връзките имат само един или два от факторите, които си влияят помежду си. Например повече интимност предизвиква повече страст.
Когато ги има и трите фактора – интимност, страст и обвързаност, тогава имате съвършена любов.
Когато няма нито един – няма любов.
Само интимност е харесване, добри приятелства и познанства.
Само страст води до заслепяваща любов и моментно обсебване.
Само обвързване – „празна любов“, например брак по сметка или уреден брак.
Интимност + страст = романтична любов, летен романс.
Интимност + обвързаност = състрадателна любов. Любовта между членовете на семейството, любовта между майка и дете, или между най-най-добри приятели.
Страст + обвързаност = нелепа любов. Това са двойки, които са заедно, но все още не знаят нищо за другия. Влюбването от пръв поглед е нелепа любов.
С времето любовта между двама души може да преминава от един вид в друг. Например съвършената любов може да загуби страстта си (при възрастните хора, тя е по-малка) и да премине в състрадателна любов.
Критика
Проблемът с тази теория е очевиден. Триъгълникът на любовта не е консенсус, а зависи от индивидуалното възприемане на хората в двойката.
Друг проблем е, че като университетски преподавател Стърнбърг изследва и измерва основно студенти и млади хора, а по собствените му думи факторите се влияят от възрастта и опита на хората. Тоест, теорията не е добра в прогнозирането на това какво ще се случи в бъдеще.
Триъгълната теория за любовта е основата за по-добре приеманата теория на Стърнбърг за Любовта като история, за която вече сме писали.
2 thoughts to “Триъгълна теория за любовта”