Сигурно знаете, че ако имате родител или приятел лекар, няма да можете да гледате медицински сериали заедно. На всеки 15 минути ще чувате: „Пффф, какви са тези глупости?!“. Същото ще се случи, ако гледате юридическа драма с юристи, финансов трилър с финансисти, екшън с военни.
Днешният пост не е за специфични, технически нюанси, които експертите виждат. Например, че в история, която се развива през 1805, героят носи гумени ботуши, които ще бъдат измислени 50 години по-късно; че медалите на нацистките униформи са неправилни; че косата на главната героиня е дълга, а роклята къса за времето. Това са грешки, които 95% от зрителите няма да забележат.
А това са бъгове, които ми бъркат в очите и ме изгонват от филма – всеки път, защото всички сме специалисти за тях.
Празна чаша
Повод за класацията е The Irishman 2019 (Ирландецът). Във филма има няколко епизода, в които Франк (Робърт Де Ниро) и Ръсел (Джо Пеши) ядат хляб, който топят във вино.
Моменти на символично причастие, в които героите са искрени. Но по-добрата сцена за Де Ниро е, когато героят му получава заповед да убие Джими Хофа (Ал Пачино).
Ръсел и Франк закусват в ресторанта на мотела. Ръсел сипва зърнена закуска в купичката на Франк. Франк си слага захар в кафето, разбърква го. Вдига чашата и… тя е празна. Очевидно е празна и Де Ниро се прави, че пие. Ето, за тези неща говоря.
Знам, че е детайл, но е странно как подобно нещо може да ви вбеси или поне разфокусира. Празната чаша е чест бъг. Причината е, че режисьорите не искат разсипване да разсипе сцената. Актьорите се преструват, но почти всички – даже тези с Оскар, не могат да изиграят пълна чаша.
Празнотата винаги се забелязва, дори да не се вижда. Просто мускулният тонус на ръката е различен. Същото се случва с чанти, раници и куфари в които няма нищо. Моля, налейте поне вода в чашата и сложете тухла в куфара.
Четка за зъби – без паста
Това е нещо, което ме слисва още от детска възраст. Актьори, които преиграват миене на зъби – без паста и без вода.
Знам, че хората са четкали стотици години преди появата на пастата, но тази пантомима ме тормози.
Безкраен пълнител
Револвери, които стрелят като пистолети и пистолети, които стрелят като картечници. Любима грешка от Tombstone 1993 (Тумбстоун) е пушката на Док Холидей (Вал Килмър). Док успява да стреля 3 пъти с нея, макар да е двуцевка. Грешката е пренебрежима и е в името на непрекъснатостта на престрелката. Любопитен факт е, че Холидей никога не е носил такъв тип пушка.
Рекордьор в магическото обстрелване е Хършъл от The Walking Dead 2010- (Живите мъртви), той е отключил „чийт“ за безкрайни амуниции.
Странна кръв
Оръжието е неизменна част от киното, а където има оръжие има и кръв, но не и в началото. Кръвта е табу до края на Втората световна война, но избухва от екрана едва през 70-те.
Венозна или артериална, тя варира в нюанси от свежи ягоди, до презрели череши. Но със сигурност няма консистенцията на захарен сироп или стар кетчуп.
Днес розовата и даже оранжевата кръв са рядкост, но са типичен бъг на по-старите филми. Прегрешението на модерните е CG кръвта, която се разлита в количества и начини, които достигат нива на евтина небивалост. Друго нещо, което дразни са посланията изписани с искрящо червена кръв по стената, които очакват детективите дни и седмици, след престъплението. Предполагам знаете, че кръвта става кафява, когато засъхне.
Лица и тела, които остават без натъртвания и рани
Човешкото тяло е меко и чупливо. Ако сте падали, прищипвали сте си пръст или са ви целували страстно, ще се съгласите. Тялото ни акумулира белези, следи, синини, отпечатъци, нишани и доказателства за всеки напор, напън, сблъсък, схватка и стълкновение.
Е, не е ли дразнещо, че нищо от това не се случва, след размени на шамари, ритници, крошета и ъперкъти. Често удареното дори не почервенява. А за класическия филмов скок през прозорец или витрина изобщо няма да пиша.
Извънземни хуманоиди
Star Trek, Star Wars, Farscape 1999-2003, Lexx 1997-2002, Avatar 2005 (Аватар) и даже ALF 1986-1990 – човекоподобните извънземни са навсякъде.
Два крака, две ръце – често с 5 пръста, една глава с две очи и една уста. Липсата на фантазия във фантастиката е потискаща.
Изкуственото бебе
Защитата на човекоподобните извънземни са две научни хипотези, но бебетата кукли не могат да бъдат оправдани.
Сцената най-често става водевил, по-рядко зловещ сюрреализъм. Най-гадният момент с бебе кукла – поне за мен, е American Sniper 2014 (Американски снайперист). Пластмасовото чучело унищожава не само сцената – която е важна, но става метафора за целия филм.
Бонус: Пълно безпаричие
Банкнотите, монетите, парите са пренебрежима подробност освен, ако не сте във филм за наркокартел или банков обир. Героите просто стават от бара или излизат от ресторанта – без да си платят. Още по-странно е, когато скочат по същия начин от таксито.
Разбира се, рестото в света на киното е абсолютно забранено. Няма време за това, дори да сте бедни и безработни.
Свързани публикации:
Маниери, тикове и фасони – нещата, които обичаме да мразим в тези актьори
Не е истина! – за филмите по истински случай
One thought to “7 бъга, които ви прецакват филма”