Имам колежка, която не знае какво е „Карън“. Бързо поправих тази несправедливост.
Професията ни е американизирана, може би 95% от аргото са термини, словосъчетания и абревиатури, които идват от САЩ. Докато обсъждахме споделих, че през деня съм преживял Карън-момент. Карън е мим. Интернет вайръл. Политически жаргон. Виждате ли, само чуждици!
Един от популярните изблици на Карън енергия е снимка, на която има руса жена с големи слънчеви очила. Около нея пише: „Това е Карън. Тя би желала да говори с управителя.“ Карън най-често e на средна възраст. Често е със специфична прическа, тип каска или купа. Другото име за прическата е: „Искам да говоря с управителя“.
Карън живее за драмата, скандала, свадата, гюрултията. Тя ги започва, защото изгаря от желание да командва. В пика на кавгата Карън вика помощ – управителя, шефа, полицията, заплашва със съдебен иск.
Едно време Карън пишеше писма с възмущение до телевизиите и вестниците. Викаше: „Имате ли книгата за оплаквания?! Донесете ми я, веднага!!!“ А днес Карън туити – много.
Никой не знае къде се ражда стереотипът. Според едни възможен източник са риалити звездата Кейт Гослин и актрисата, модел Джени Маккарти, която е говорител и лице на антиваксърите.
Според други повод е филмът Mean Girls 2004 (Гадни момичета), в който се чува репликата „О, Боже! Карън, не може да питаш, защо хората се бели?“.
Според трети е Goodfellas 1990 (Добри момчета) – съпругата на Хенри Хил (Рей Лиота) се казва… Карън (Лориан Брако).
Вероятно е корените да са в стара шега на Дейн Кук. Наблюдението, че: „Във всяка група приятели има един, който никой от групата не харесва. Например Карън – тя винаги е гаднярка“.
Интернет е пълен с Карън клипчета. Бели жени на средна възраст, които започват неистови скандали от несъществуващи проблеми.
В магазина – „Не ми харесва как ме гледате!“. В ресторанта – „Доматите не са нарязани както трябва и тази сол е дефектна!“. На празен паркинг – „Не видяхте ли, че аз мислех да паркирам там?!“. В парка – „Тази алея не е за тичане!“. В гората – „Не сте си сложили маска! Сложете си маска!! Звъня в полицията!!!“. В офиса – „Както написах в предишния си имейл, очаквам резултати ASAP… Не искам да съм зла, но сте изпуснали два пълни члена… Нека да припомня, че сме се съгласили да работим по едни и същи високи стандарти…“
От гледна точка на социалната стратификация, Карън прави компания на американската Soccer mom / Футболна майка и английските WAGs / Приятелките и съпругите на известни спортисти. „Бужи“ домакини, които живеят в големи къщи в предградията, карат джипове, глезят децата и превръщат пазаруването в олимпийска дисциплина. В България Карън може да пие кафе със застаряващите Кифли.
Популярно обяснение за феномена Карън е, че е плод на „бялата привилегия“ в Америка. Социалните предимства, които имат белите в мултирасови общества, които те доминират.
Това обяснение е „класово“, но не хваща дикиш, защото ще откриете Карън и в етнически хомогенни държави в Европа и Азия.
Според мен, Карън е повече психологически профил, отколкото икономически статус. Обяснение за това поведение често са хормоните и менопаузата. Те могат да доведат до истерични изблици – делнични бури в чаша вода, чувството, че си пренебрегнат, панически страх от изоставяне, депресия.
Но Карън има сестри в детеродна възраст – това са Стейси и Беки, а също – за съжаление, мъжки аналог. В Америка подобен тип мъже биват наричани Кайл.
Моето наименование за цялата група – включително мъжете, е „лелки“. Писал съм за лелките, но в общи линии, те са амалгама от емоционална несигурност и интелектуална посредственост, завишена самооценка, конформизъм, амбициозност, жажда за контрол, необуздана капризност, фиксирано към себе си либидо.
Това е Карън.
Свързани публикации:
Глупав папагал, нищо не си разбрал
Така е, права си