Първият филм за Диана, принцесата на амазонките, постигна хубави неща.
Накара хиляди жени да гледат филми за супергерои и ги включи в разговори за поп културата. Вдъхнови милиони момичета, да мечтаят за нещо повече от Барби. Изстреля Гал Гадот към славата и успеха – успех феноменален за 32-годишна непозната актриса. Разбира се, филмът заработи над $820 милиона.
Wonder Woman 2017 (Жената чудо) ревитализира кариерата на Пати Дженкинс, която се бе изгубила в света на телевизията, след сполуките на Monster 2003 (Чудовище). Нейната режисура ни предложи филм с интересен сюжет, приятно чувство за хумор и няколко badass екшън сцени.
Не попадна в нашия лист на Най-добри филми за годината, но беше в много по-престижни класации. Според нас е напълно гледаем в категорията си.
Сега Гал и Пати се завръщат с Wonder Woman 1984 – 2020 (Жената чудо – 1984). Моментът е лош за киното и като цяло. Затворени салони, наплашена публика, световна икономическа криза. Светът е в запек, в какъвто не е бил поне от 80 години.
Но бюджетът на продължението е 60% по-голям. Маркетинговата му кампания продължи през цялата година. Лицето на Гал Гадот грееше в реклами, PR стънтове и вайръл опити, кориците на най-престижните списания, по пакети на играчки, чипсове и джаджи. Почвата бе подготвена – разорана, наторена, напоена със суперлативи и защитена в комфортна социално-медийна оранжерия.
Нямахме търпение да видим Диана отново. И тя се завръща в пълния си блясък…
…За да колабира – след първите 20 минути, като един от най-слабите филми по комикси.
Wonder Woman 1984 – 2020 е качамак от абсурд и романтичен филм ала Hallmark.
Гледаме Kate & Leopold 2001 (Кейт и Леополд), издание 1984. Кейт (Мег Райън) е амбициозна жена с успешна кариера в корпоративния мъжки свят и… никакъв личен живот. Леополд (Хю Джакман) е херцог от 19 век. Портал във времето ги събира в комично-романтична историйка.
Wonder Woman 1984 – 2020 е гювеч от клишета, тропи и познати образи на злодеи, които вече сме гледали.
3D-то e на нивото на Cats 2019 (Котките) – и мрачно, и гадно, и грозно, и нелепо.
Пати Дженкинс, която сега е и сценарист, граби с пълни шепи теми от други филми. Какво ще се случи, ако героят изгуби своята сила?
Какво ще стане, ако злодеят събере на едно място енергията на всички хора?
Какво ще бъде, ако поискате от джина на лампата вие да станете джин и имате неограничен брой желания? Апропо, решението двигател на сюжета да е макгафин – вълшебен кристал, който изпълнява желания, е повече от мързеливо.
Темпото е бавно. Има две готини екшън сцени, между които е пълно с нелогични, несъстоятелни и напълно безсмислени решения, действия и случки. Измислях по-добри сюжети, когато бях на 10 и си играех със съседските деца пред блока.
Филмът нарушава дори собствените си правила. Към края Жената чудо облича митична, божествена броня, която не може да бъде пробита от нищо. Бронята е спасила царството на амазонките и… е напълно унищожена за 15 секунди, сякаш е от тенеке. Това е направено, за да се покаже колко силен е злодеят, но самият злодей е толкова пародиен, а сцената е толкова набързо смотана, че няма файда.
Цялото е скучна карикатура на жанра и се надявам да сложи край на филмите по комикси, защото имаме нужда от глътка въздух.
Мнението ми в едно изречение:
Гал Гадот е много, много красива жена, но тази суперсила е недостатъчна.