Вентилатор или климатик? А може би ветрило? Имате ли достатъчно сладолед? А филми? Тук сме, за да облекчим горещината – аудио-визуално и ментално. Това са най-освежаващите, ледено-прохладни филми, от които имате нужда.
Doctor Zhivago 1965 (Доктор Живаго)
Знаете ли, че младата Рита Тушингам в бяла забрадка прилича на младия Путин? Виждате ли го? Или само на мен ми се струва така?
Екранизацията, по романа на Борис Пастернак, е забранена в СССР, а после и в Русия до 1994. А западната критика е толкова ожесточена, след премиерата, че легендарният режисьор сър Дейвид Лийн се заклева, че това ще е последният му филм. Не е. Основните нападки са към техническото изпълнение и декорите.
Съдбата е саркастична с критиците – за кой ли път. Епичната романтична драма печели 5 награди Оскар – всичките за техническото си изпълнение, и още 5 номинации. Покритата в сняг и лед Рус е заснета в Испания, на 30-градусова жега. Използвани са тонове бял мраморен прах, сол и пудра. Когато вали сняг е пяна от пожарогасители. Кино постижение, не само за времето си.
The Thing 1982 (Нещото)
Филмът – на Джон Карпентър, е за изследователи, чиято база е разположена в Антарктида. Групата се сблъсква с извънземен паразит. Нещото има способността да асимилира всеки биологичен организъм, до който се докосва.
Страхът е средата: изолация, мрак, студ, безпомощност. И макар ефектите да са ’80-тарски Нещото е достатъчно страшно и уродливо, та да работи и днес. Което прави римейка от 2011 ненужен.
Alive 1993 (Живи)
Драма на оцеляването, базирана на истинската история на полет 571, на уругвайските военновъздушни сили, който катастрофира в Андите през 1972.
Пътниците са колежански отбор по ръгби, техни роднини и приятели, които се борят да оцелеят – без вода, храна и подслон, цели 72 дни. Кинематографията улавя суровата, замръзнала красота на Андите. Величието, но и ужаса на мястото. Филмът е за вас, ако ви е жега, но също искате да минете на диета.
Fargo 1996 (Фарго)
Черна комедия и освежаващо попадение на братята Коен, което до днес остава в топ 3 техни филми. Мардж Гъндерсън, бременната шефка на полицията във Фарго, заснежен град в Северна Дакота, разследва поредица от убийства.
Fargo 1996 е емблематичен, заради уникалната си комбинация от хумор и насилие, колоритните си герои, отличните диалози, майсторската игра, зимната атмосфера. Той инспирира множество яки филми като: A Simple Plan 1998 (План без грешка), The Ice Harvest 2005 (Ледена жътва), Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 2017 (Три билборда извън града). А първите два сезона на едноименния сериал-антология са дори още по-добри.
Vertical Limit 2000 (Вертикална граница)
Краят на 80-те години беше turbo. Колите бяха turbo, прахосмукачките бяха turbo, слънчевите очила – turbo, даже дъвките бяха turbo. В края на 20 век започна мания по екстремното. Всичко стана extreme. Извинете, Xtreme!!! Цветовете – екстремни, кецовете – екстремни, безалкохолните – екстремни, пастата за зъби – и тя! Всичко е „на ръба“, „на лимита“ и “volume на MAX”.
Известна алпинистка попада в леден капан, близо до К2. Нейният брат, който се е отказал от катеренето – заради смъртта на баща им, няма друг избор, освен да събере екип, който да я спаси.
Макар да се разминава с критиката, този филм е радушно приет от екстремните планинари, скейтърите, хиксъри и филмови любители. Правдоподобността се топи – като сняг през август, с напредването на действието. Екшънът е толкова екстремно екстремен, та чак е скандален. Когато се отчупват късове лед, те са с големината на върхове. Лавините? Те са с размерите на град държава и мощта на пет ядрени бомби.
The Day After Tomorrow 2004 (След утрешния ден)
Няма такъв студ! Роланд Емерих е от дузината не особено талантливи, но пробивни немски режисьори, които покълват в плодородната почва на Холивуд. Той се специализира в апокалиптичните продукции.
Емерих прекалява до такава степен с лошото време, че се налага физици, химици, инженери и метеоролози да обясняват, че повечето сцени са невъзможни. Филмът представя огромни супербури и свръхбързи ветрове, които замразяват всичко по пътя си. Температурата, която пада до -101°C за минути, е преувеличение, което „избожда очи“, вместо да „изпише вежди“.
Eight Below 2006 (Осем герои)
Семейна, ако не детска, приключенска драма, чието действие се развива в Антарктида. Водач в изследователска база е принуден да изостави екипа си от осем кучета, заради приближаваща силна буря. Докато кучетата се борят да оцелеят, мъжът е решен да организира спасителна мисия.
Това е “feel-good” римейк на японския Antarctica 1983 (Антарктида). Апропо, кучетата са забранени в Антарктида – от 1994, заради болестите, които пренасят по местната фауна.
Transsiberian 2008 (Транссибирски)
Това е влак, а не мъж. Психологически трилър, за двойка влюбени, които се отправят на пътуване с влак от Китай до Москва. По пътя те се сприятеляват с друга двойка, която се оказват замесени в контрабанда на наркотици.
Добър, но не отличен филм на Брад Андерсън, в който съспенсът се извива, като замръзналите релси в бялата пустош. Режисьорът използва студената и сурова природа на Сибир, за да засили усещането за изолация и опасност. Няма да издавам повече от сюжета, защото е от „тези филми“.
Whiteout 2009 (Ледена смърт)
Кариерата на Кейт Бекинсейл е в дълбока зима, през повечето време. Кейт няма късмет в избора си на проекти, а злите езици ще кажат и на мъже.
Whiteout 2009 е трилър, който се развива в Антарктида и следва едноименния комикс. В центъра на сюжета е агент Кери Сетко, която разследва първото убийство на континента. Тя се надпреварва с времето и собствените си кошмари, за да разреши случая, преди базата да бъде ударена от арктическата зима.
Истината е, че качеството е приемливо, но като за епизод на ТВ сериал. От времето, когато ТВ сериалите не бяха с бюджети на блокбъстъри. Гениален филм, ако го сравним с четвърти сезон на True Detective 2014- (Истински детектив).
The Grey 2011 (Сивият)
Тази година The Grey 2011 беше повторен от Spaceman 2024. На замръзналата си повърхност филмът е за група мъже, които катастрофират в пустошта на Аляска. Освен от гравитацията, снега и студа, те са атакувани и от глутница вълци.
Реално, цялото е поетична метафора за първичния ни инстинкт за оцеляване, за приятелството, солидарността, любовта и мъката, за смисъла на живота.
Europa Report 2013 (Мисия Европа)
Ако земният студ е недостатъчен, то изберете планетарно топче лед. Шестима астронавти се отправят на мисия до Европа, луната на Юпитер. Спътникът има най-гладката повърхност от всички известни твърди обекти в Слънчевата система. Най-дебелото парче лед на Земята е в Антарктида. Дебелината му е под 5 километра. Ледената обшивка на Европа е с дебелина от 15 до 25 километра. Средната температура е -160°C.
Филмът се прицелва към реалистичност, научност и даже документалност. Няма лошо, ако историята не беше банална, a 3D-то беше старо, още докато филмът беше млад. Гледайте при голяма жега.
Snowpiercer 2013 (Снежен снаряд)
Антиутопия, чието действие се развива в бъдеще, когато Земята се е превърнала в замръзнала пустиня, поради неуспешен експеримент за промяна на климата. Последните оцелели живеят в постоянно движещ се влак, който е разделен на класи.
Аналогия и социален коментар, либерално базиран на френския комикс Le Transperceneige. Но според мен, е под силното влияние и на: Metropolis 1927 (Метрополис), La Grande Bouffe 1973 (Голямото плюскане), Brazil 1985 (Бразилия) и особено влаковите сцени в Doctor Zhivago 1965. От своя страна, филмът ще инспирира испанския The Platform 2019 (Платформата), който е негов вертикален прочит.
In Order of Disappearance 2014 (По реда на изчезване)
Черна комедия на отмъщението, на Ханс Петер Моланд. Стелан Скарсгард (чието име винаги съм изписвал така, но напоследък виждам да се изписва: Скарсгорд) е шофьор на снегорин в откъснато норвежко градче, който живее спокоен, подреден живот, докато синът му не е намерен мъртъв, при подозрителни обстоятелства.
Макар филмът да е сравняван с Fargo 1996, той намира собствен – скандинавски, тон и интонация. Пет години по-късно Моланд прави американски римейк на собствения си филм, заснет в Канада. Cold Pursuit 2019 (Студено отмъщение), с Лиъм Нийсън в главната роля, е възприеман като по-слаб, но на мен ми хареса не по-малко.
Everest 2015 (Eверест)
Разказва за злополучното изкачване на Еверест през пролетта на 1996. В този период започва бясната комерсиализация на планината. Следва спомени и репортажи и няколко книги, особено „В разредения въздух“ на Джон Кракауер.
Филмът впечатли Rozix, чието ревю е все още актуално тук.
Wind River 2017 (Дивата река)
Тейлър Шеридън възкреси уестърна, както Исус възкреси Лазар.
Бавен, здрав крими неоуестърн, който е с усет към средата, диалога и характерите. Действието се развива в отдалечения индиански резерват Уинд Ривър, Уайоминг, където ловец открива замръзналото тяло на млада индианка.
Arctic 2018 (Арктика)
Arctic 2018 е моноспектакъл на Мадс Микелсен, който Джек Лондон би аплодирал.
Сякаш изваден от минималистичен сън на Тадао Андо, филмът е отличен представител на епосът на оцеляването.
Togo 2019 (Того)
Историческа приключенска драма, която разказва истинската история на Леонард Сепала и неговото куче водач Того. Действието се развива през 1925 и проследява опасното им пътуване, през погълнатата от сняг и бури Аляска, за да доставят серум за борба със смъртоносна епидемия от дифтерия.
Въпреки суровите условия и трудните предизвикателства, забележителната издръжливост на Того и неразривната му връзка със Сепала се оказват решаващи за изпълнението на животоспасяващата мисия. Филмът бе сред любимите 5 на Галина за 2019. Днес има награда на името на Сепала, която се връчва за хуманно отношение към животните.
Society of the Snow 2023 (Обществото на снега)
Не, това не е римейк на Alive 1993 така, както Red Dragon 2002 (Червения дракон) не е римейк на Manhunter 1986 (Ловец на хора). Но това е един от любимите ми филм от тази година.
Американският филм е направен с традиционен холивудски подход. Испанският е по-автентичен, реалистичен и емоционално въздействащ. Разбира се, той се възползва и от напредъка във филмовите технологии, който прави атмосферата „по-студена“ и страшна.
Свързани публикации: