„Няма добри пари и лоши пари. Има само пари.“ – прави заключение Лъки Лучано, мафиотският бос от началото на 20 век. Когато на 14 години напуска училище и започва работа във фабрика, той остава с впечатлението, че този труд е за „мижитурка, която цял живот няма да постигне нищо“. Затова, още като юноша, започва да търгува с опиум.
Това е началото и на Goodfellas 1990 (Добри момчета). Първата реплика от филма е на Хенри Хил, напълно истински гангстер, пресъздаден от Рей Лиота: „Откакто се помня, винаги съм искал да бъда гангстер.“
Днес – водена от тази детска мечта, организираната престъпност е отговорна за 20% от световния брутен вътрешен продукт – над $16 трилиона. Ако цялата мафия на Земята беше една държава, икономиката й щеше да е по-голяма от тази на Китай и равна на Европейския съюз.
Ако изведнъж – с магическа гума, заличим €100-те милиарда годишна печалба на мафията в Италия например, ще колабираме цялата икономика. Mафията контролира не само традиционни бизнеси като наркотици, проституция, хазарт, строителство и управление на отпадъци, но и нови полета като: медии, финанси, обществено здравеопазване, транспорт и логистика.
Миша Глени започва книгата си „Макмафия“ с България и погребението на Илия Павлов, за да продължи към Сърбия, Русия, Израел, Дубай, Китай, Нигерия, Бразилия и целия свят. Всички сме в сериала Narcos 2015-, живеем в една глобална Колумбия.
Трети сезон е за възхода и падението на картела Кали, успешната конкуренция на вече мъртвия Пабло Ескобар. Ескобар се конфронтира със системата – убива полицаи, прокурори, съдии, политици, журналисти, атакува самия парламент, за да докаже – в трагичния си край, че никой не е по-силен от държавата.
Подходът на братята Родригес Ореуела е друг – да станат държавата. Те контролират цели полицейски управления, прокурори, съдии, кметове и генерали, медии, банки, министри и може би самия президент. Дори имат телекомуникационна компания, за да подслушват конкурентите си. Създават нещо, което ще бъде наречено „латиноамериканското КГБ“.
Сериалът става по-интересен, защото проследява не един, а няколко интересни характера. „Бизнесмените на Кали“ – тихият, комбинативен и корпоративен Гилберто Родригес Ореуела и мълчаливият, слаб и съответно по-жесток негов брат Мигел.
Чепе, тяхното мачете за американския кокаинов пазар.
Пачо, въздействащ, психопатичен хомо хомосапиенс.
Отлично попадение – като герой и актьор, е Хорхе (Матиас Варела), шеф на охраната на картела. На места добър, на други лош, мълчалив и непредвидим, той е източник на почти всички съспенс моменти. Негова противоположност е собствената му съпруга, едноизмерно написана машина за мрънкане, която ще ви убеди, че никога не трябва да се жените.
Наш рицар и екскурзовод е агент Пеня (Педро Паскал), който е успешен избор за ролята на смелостта, наивността, упоритостта и ултимативното разочарование на всички, които се опитват да спрат октопода.
Постижението на Narcos 2015- е горчивият реализъм. Това не е сериал за добри ченгета и лоши разбойници. Виждаме престъпните барони като проницателни и адаптивни предлагачи на продукти, за които има голямо търсене.
Границата между „тях“ и „нас“ е крехка и невидима. Както казва Лъки Лучано – има само пари. Без „техните“ пари голяма част от „нашите“ банки биха фалирали. Когато британската супербанка HSBC бе свързана с пране на картелни пари, властите в САЩ избраха да не я обвиняват, защото това би я унищожило, което би завлекло цялата глобална икономика.
Narcos 2015- показва колко сложна, мащабна и отчайващо гадна е цялата схема. Ще има четвърти сезон, който ще ни прехвърли в Мексико, при някой като Хоакин Ел Чапо Гусман. Ще има и пети сезон, който да ни разкаже за неговите брутални наследници Лос Сетас, чиито корени са в мексиканската армия, а щаб квартирата им е на границата на Тексас. Същата граница, която ни показа документалният Cartel Land 2015 (Земя на дрога).
Този сериал няма край. Както пише Миша Глени зрелищният ръст на организираната престъпност не е глобализацията – сама по себе си, а глобалните пазари, които са или недостатъчно регулирани, или твърде стриктно регулирани. Благоприятен климат, дължащ се на сбърканата „война срещу наркотиците“ на Съединените щати, некомпетентността на Европейския съюз, циничността на Русия, безразличието на Япония, нескончаемата амбиция на Китай, глада на Индия и толкова много други места.
Мнението ми в едно изречение:
Трети сезон, без да чупи клишетата, ще ви задържи с множество колоритни герои и драматични обрати.