3D-то
3D-то трябваше да направи филмите красиви и интересни, но най-често ги прави по-гадни и шумни, отколкото биха били без него. Първият триизмерен филм е от 1915, а златната ера на 3D киното е преди 60 години. Днес 3D може да е извинение за по-високи цени на билетите, но не и за липсата на качествен сценарий.
Както казва Марк Порций Катон: „3D-то требва да умре“.
HD или не знам точно коя е дигиталната простотия, която кара филмите да приличат на сапунени опери
Искам филмът да е сниман на филм. Не искам да виждам, че Джони Деп не се е избръснал добре. Аз мога да имам остатъчни косъмчета под лявата ноздра, той – не. Не искам диваците от Apocalypto 2006 (Апокалипто) да са заснети като за новините на БНТ, това няма да ги направи по-документални.
Гледа ми се кино, a не риалити!
Пияната камера
Докато сме на темата за псевдодокументалистиката – не мразите ли люшкащата се камера? Този ефект трябваше да е останал в 1980, но не е, затова предлагам с билета да получаваме и торбичка за повръщане с таблетка кокулин.
Супер забавен каданс, който изведнъж се забързва
Вместо да бъде сниман с „нормалните“ 24 кадъра в секунда филмът се снима с 60 или 92 кадъра в секунда – така постигате визуална манипулация на времето. Не знам кой го започна… май беше The Matrix 1999 (Матрицата), но вече има филми, чиято „идея“ е тази техника – и нищо повече.
Използване на едноцветен филтър
Какво стана с цветовете?!
Къде отидоха?
Какво не им харесвате?
Защото днес повечето режисьори снимат филмите си през набора от филтър-ефекти налични в маковете им? Гррррррр….
Стивън Содърбърг използва синя и жълта бленда, за да ни покаже разликата между пресметливия, студен Ню Йорк и спеченото, безизходно Мексико, но когато всички започнат да го правят – става сиво. Днес можете да познаете какво ще се случи само по цвета на филма от трейлъра.
Ако е синкаво, значи ще има ужаси.
Ако е зелено, житейска драма, брат.
Телевизията
Защото открадна всички добри сценаристи и сега кинофилмите (в най-добрия случай) приличат на епизод от касов ТВ сериал.
С това приключва нашето post mortem за днес.
One thought to “6 дразнителя в модерното кино”