Опасно да изпусна един от най-добрите филми тази година. Препоръчан от читатели, включително и официално от POW R TOC H.
Трябва да гледате Strange Darling 2023 (Опасен непознат), без да сте чели ревю или дори да сте гледали трейлъра – дори няма да го линкна, както обикновено. Но ще напиша какво ми хареса, без да издавам сценария.
Хареса ми това, което гледах. Някои биха сравнили режисьора и сценарист Джей Ти Молнър, за чието съществуване не подозирах, с Куентин Тарантино. Монтажът и насилието в Strange Darling 2023 са експлозивни и кървави, ала Kill Bill (Убий Бил). Молнър не имитира Тарантино, просто и двамата са киномани. Веднага – още с интрото, ви става ясно, че гледате кадри от синефил.
Strange Darling 2023 е old school. Има’70-тарско усещане. Сурова, реалистична камера и „зърнеста“ лента. Кадри, които лудешки се разширяват, последвани от мрак в тесни, клаустрофобични пространства. Минималистични декори, които подчертават скромността на бюджета и практически ефекти, които все още работят по-добре.
Хареса ми, че е филм с топки. Той е сигурен в себе си. Направен е без страх. В морално амбивалентното време и среда, в които творят създателите му, всички са тревожни и изнежени, хумористично сакати, екзистенциално хилави. Хора, които седят на тръни, а често седят на два стола, но почти невъзможно е да седят на сухо. Всеки е докачлив: кой какво казва, как го казва, кога го казва, защо НЕ ГО казва и това ли казва, или казва нещо друго? Всеки е обиден от някого, оскърбен от реалността, огорчен от другите, обран от щастие.
В това отношение Strange Darling 2023 прилича на The Hunt 2020 (Ловът), сатирата на Крейг Зобел, маскирана като екшън-трилър и слашър-хорър. Той хитро се възползва от културните войни в Щатите, за да скандализира и двата лагера. Но Strange Darling 2023, за разлика от него, не е просто рекламна кампания. Играе си с клишетата и стереотипите сръчно и умело.
Хареса ми, че филмът е първичен и архетипен. Главните герои нямат имена, мъжът се казва „Демонът“. Всички – дори епизодичните характери, са символи, образи от личното, но и колективното несъзнателно. Разпознаваме ги, разбираме ги – без да е необходимо да знаем историята им, преди конкретния кадър.
Филмът уважава публиката, има доверие в способностите й бързо да „чете“ културно комплексни, абстрактни образи. По-младите от нас го правят светкавично, заради технологичния характер на модерната цивилизация. Мимовете например, но не само, са великолепен пример за кондензирането на огромно количество значение, само в един статичен образ.
Или примерът на Джей Джей Маккъла. За човек, който е израсъл извън западната култура, това може да е просто образ на дебело човече с мустаци, което сочи към текст ограден в сърце. Реално, този образ и текстът в него са свързани с няколко други контекста.
Ключова роля за развръзката има жена, която е облечена като каубой и носи револвер. Има и две бивши хипита, облечени в бяло, които сега са настоящи „бумъри“, които преяждат в нирвана или полусън, наркотично създадена илюзия за мир и спокойствие.
Хареса ми Уила Фицджералд, която прави лично постижение и най-доброто изпълнение в главна женска роля тази година.
Мнението ми в едно изречение:
Умно направен независим филм с ретро външен вид, но модерно мислене.
Радвам се, че си му се насладил!
Аз не го направих напълно. Имахме годишнина с жената, и преди вечерята …с всичкия си акъл, я заведох на този филм (при положение, че тя искаше да гледа нещо леко) :))) Почти през цялото време бях на тръни, че ще ми забие един. А сега чакам деня, когато ще се върне с електрошок. 😉
Тази година успяхме да стигнем до киното три пъти, но всеки път си струва.(Гражданска война, Клети създания и този) Заради оскъдното време, с което разполагаме избирам много внимателно. Но на за този имах резерви. Радвам се, че го гледахме на кино, задължителен си е…
@POW R TOC H
Мерси, че го препоръча !