Skip to main content

Учителската стая

The Teacher’s Lounge 2023

Днес прожекцията е на немска драма, с вкус на трилър и дъх на социален коментар. Тя беше част от София филм фест, но също е налична в HBO.

The Teacher’s Lounge 2023

Режисьор на The Teacher’s Lounge 2023 (Учителската стая) е Илкер Чатак, а сценарият е на Йоханес Дюнкер и Чатак. В главната роля е Леони Бенеш, тя е Карла Новак, учителка идеалистка, която работи в привидно прогресивно училище. Сградата е просторна, чиста, светла, германски подредена. Децата са добре облечени, относително послушни. Родителите са цивилизовани. Учителите са умни, красиви и модерни. 

The Teacher’s Lounge 2023

Веднага сме хвърлени в проблема – някой краде. Сред основните заподозрени са децата. В частност момчетата. Едно от тях – турчето Али, е несправедливо обвинено, защото носи пачка в себе си. Карла е потресена от разпита и дори я е страх, че участва в расизъм. Апропо, случка от живота на режисьора е прототип за случващото се.

The Teacher’s Lounge 2023

После, младата учителка вижда колежка, която обира общата касичка, с парите за кафе. Карла запретва ръкави и решава да направи собствено разследване. Тя залага капан. „Забравя“ сакото си – с пълен портфейл, в учителската стая, но оставя камерата на компютъра си да работи.

Щрак! Капанът хваща крадеца. На записът се вижда ръка, облечена в бяла риза с цветни звездички, която гепи портфейла. Карла се втурва в учителската стая, в търсене на учителя, в бяла риза с цветни звездички. Такъв няма, но главната администраторка – милата Фридерике, носи баш такава риза. 

The Teacher’s Lounge 2023

Карла е шокирана, но се престрашава и се конфронтира. Прави го тихо и дискретно. Предложението е Фридерике да върне парите и да обещае, че ще спре да краде. А Карла няма да каже на никого. За изненада, Фридерике реагира агресивно и гони Карла от кабинета си – Raus!

Учителката отива при директорката. В желанието си да направи правилното, тя дава тласък на лавина от конфликти, която обхваща цялото училище. За още по-голяма беда, Фридерике е майка на тихия Оскар, любим ученик на Карла и талантлив математик.  

The Teacher’s Lounge 2023 е увлекателен, вълнуващ и мисловно стимулиращ. Илкер Чатак умело създава Хичкок атмосфера. Наглед банално място, става център на престъпления, подозрения и съспенс. 

The Teacher’s Lounge 2023

Режисьорът е подкрепен от отличната камера на Юдит Кауфман. Чувството за клаустрофобия се засилва с всяка сцена. Пространствата стават по-тесни за главната героиня, която е физически притисната, между стените на училището, между зелената дъска и чиновете пълни с деца. 

The Teacher’s Lounge 2023

Усещането, че нещо  ужасно ще се случи е подчертано и от музиката на Марвин Милър. А също, от лицата на децата. Кастингът е идеален. Актьорите са за шестица, особено Леони Бенеш. Цялото заслужи номинация – в категория Най-добър чуждестранен филм, на тазгодишните награди Оскар. 

Филми-критика на културни или политически системи, които се развиват в микрокосмос. 

Училището на Илкер Чатак е алегория за Германия. Малката общност от учители и ученици Е обществото. Подходът не е оригинален. Леони Бенеш вече участва в подобен филм, когато е на 17 години – The White Ribbon 2009 (Бялата лента), на Михаел Ханеке. Той използва германско село като лаборатория, за да изследва темите за авторитаризма, насилието, репресиите и социалната динамика, които пораждат възхода на нацизма.  

Леони Бенеш в The White Ribbon 2009

Чатак се фокусира върху ерозията на авторитета. Ако светът на Ханеке е свръхригиден и контролиращ, то днешният е без авторитети, без граници. Децата крещят срещу учителя. Родителите крещят срещу учителя. Учителите крещят един на друг. Няма респект. Няма уважение. Няма възрастен. Има тревожни, наплашени, хипервентилиращи бозайници.    

The Teacher’s Lounge 2023

Друга – злободневна, тема е моралният релативизъм. Има ли истина, има ли правилно и неправилно, виновен, и невинен, има ли изобщо престъпление, нужно ли е наказание, живеем ли в морална сивота? 

The Teacher’s Lounge 2023

Карла Новак е от хората, които искат „всички да са добре“, „да не се караме“, „да сме мили“. Тя започва да се съмнява в себе си, въпреки че има запис с ръката на извършителя. Карла отказва да се извика полиция, която да направи професионално разследване. Започва да защитава Фридерике, може би заради детето, но извършителят умело става жертва. Лошият е не крадецът, а този, който го е хванал да краде. 

The Teacher’s Lounge 2023

Трета тема е деликатността на социалното единство. Циментът на всяка общност е доверието, а то се губи лесно. 

Моята критика на The Teacher’s Lounge 2023 е, че е фестивално изфабрикуван. В името на конфликта и драмата, филмът забравя реалността. Действията на възрастните стават все по-алогични и напаснати, за нуждите на сценария и в „името на изкуството“.  Може би британският драматург Август Уилям Хеър (1792–1834) е прав, когато пише в Guesses at Truth, че „Драмата започва там, където свършва логиката“

The Teacher’s Lounge 2023

Има няколко момента, които са свръхдраматични, до степен да са комични. Такава е сцената, в която учителката кара класа да крещи. Този инфантилен израз на емоционалност е популярен в TikTok, но ефектът – за мен, е прекомерен. Сякаш смачквате муха с чук, който е за къртене на стени. 

The Room 2003 / The Judge 2014 / Collateral Beauty 2016 – филми, които предлагат фейк мелодрама.

В друга подобна сцена, героинята – обхваната от паник атака, се скрива в тоалетната. Изпразва кошчето и… използва пластмасовата торбичка – доскоро пълна с тоалетната хартия, за да диша в нея. Разбирате ли какво искам да кажа? Too much! На български: предобряш, брат.  

Не знам за вас, но Чехов е съгласен с мен. Има деликатен баланс между простотата и излишъка в артистичния израз. Класикът споделя, че когато една сцена стане дисплей на свръхемоция – шоу, то тя губи смисъл. Преувеличението разбива илюзията за реалност. Въздействащи не са сцените, в които някой вика, а тези, в които НЕ вика, но очаквате да го направи.  

The Teacher’s Lounge 2023

Краят няма да се понрави на тези, които очакват развръзка. Авторите оставят публиката да реши какъв е. Моят край е свързан с началото. В него младият математик – Оскар, решава задача на дъската. Доказва, че ако нещо е 0,999% вярно, то възможността да е 0,0001% невярно е без значение. В края детето – без да е гледало записа, разбира, че учителката казва истината, а майка му лъже. Светът е бинарен – има истина и неистина. Моят край е твърде смел, за да бъде изречен в обществото на авторите.      

Въздействащ филм, който ще активира посттравматичното стресово разстройство на всеки учител.   

Изследване на характера

(М)ученик 2016

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *