
Казват, че немските коли са най-добрите. Първият автомобил е немски, първият аутобан – също. А да си инженер в Герамния е същото като да си… щангист в България.
Но дали немските коли са най-готините? Да видим…
Bumblebee / Chevrolet Camaro 1977/2009
Филм: Transformers 2007 (Трансформърс)
Името на втория най-популярен трансформър означава „земна пчела”, затова е по-малък от другите, жълт е, бръмчи и в оригиналното си превъплъщение е… Volkswagen Beetle. Но понеже Майкъл Бей снима двучасови реклами, Бъмбълби става рекламно лице на Chevrolet.
Pussy Wagon / Chevrolet C-2500 Silverado Fleetside 1997
Филм: Kill Bill Vol. 1 2003 (Убий Бил 1)
Пикапът е истински, собственост е на Куентин Тарантино. Трябва да признаем обаче, че ако мъж е зад волана – картинката е или жалка, или перверзна. Но, ако Ума Търман шофира – super cool, super gail. Може би затова Куентин го дава назаем на Миси Елиът – за клипа към „I’m Really Hot”. А след това и на Бионсе, която вози Лейди Гага в “Telephone”.
Модифициран Mercury Monterey 1950
Филм: Cobra 1986 (Кобра)
Всички запомнящи се неща от филма: слънчевите очила на Кобрети, пистолета – Colt Gold Cup National, репликата “You’re the disease, I’m the cure” и… черната кола.
Хот род Ford Deuce Coupe 1932
Филм: American Graffiti 1973 (Американски графити)
Иронично е, във филма Харисън ФОРД кара… Chevrolet Bel Air.
Interceptor / Модифициран Ford Falcon XB GT 1973
Филм: Mad Max 1979 (Лудият Макс)
След снимките колата е „съблечена” от футуристичните си добавки и обикаля по моловете в Австралия – като реклама. После е обявена за продажба, но никой не поискал да я купи.
Eleanor II / Модифициран Shelby Mustang GT500 1967
Филм: Gone in 60 Seconds 2000 (Да изчезнеш за 60 секунди)
И филмът и колата са римейк на оригинала от 1974. Един от автомобилите участвали в снимките бе продаден миналата година. Цената – $1 000 000 USD.
Alfa Romeo 1600 Spider Duetto 1966
Филм: The Graduate 1967 (Абсолвентът)
Alfa Romeo произвежда Spider от 1966 до 1993, с минимални промени по дизайна и механиката. Филмът оказва толкова позитивен ефект в продажбите зад океана, че през ’80-те Alfa пуска серия Graduate.
Austin Mini Cooper MK 1 1968 / MINI Cooper S Aero 2003
Филми: Italian Job 1969 / Italian Job 2003 (Италианска афера)
Шокиращо е, но BMC, производителят на Mini през 1969, отказва да предостави безплатни модели за снимките. Шефът на Fiat веднага се притекъл на помощ. Вместо Mini, той предложил в главните роли да са колички Fiat 500s. Режисьорът Питър Колинсън отказва, защото това щяло да отнеме „британското”. Въпреки това, във филма има десетки автомобили Fiat. А италианската мафия подпомага продукцията, като затваря движението в Торино.
За римейка от 2003 BMW дава 32 минита, които са модифицирани за различните сцени.
Mercedes-Benz G63 AMG 2013
Филм: A Good Day to Die Hard 2013 (Умирай трудно 5: Денят настъпи)
Ако има автомобил, който заслужава титлата „умиращ трудно”, това е G класата. Роден през 1979 „кубът” отказва да се предаде или промени по какъвто и да е начин. Той продължава да мачка пътя, конкуренцията и времето. А това заслужава уважение.
Баухаус конструкцията му е поддържана от арабски халифи, холивудски хаймани и източноевропейски хайдуци. Освен незабравимата му изява в най-слабия филм за 2013, можете да видите как попилява волги и лади в The Bourne Supremacy 2004 (Превъзходството на Борн) и във всеки руски мафиотски флик, направен последните 15 години.
Ford Gran Torino 1976
Филм: Starsky & Hutch 2004
Да, използвах финт, за да вкарам МПС, което става популярно, чрез ТВ сериала (1975-1979). Идеята, че ченгета под прикритие ще се „прикриват” карайки огромна, вулгарна, доматеночервена, спортна кола е абсурдна, но това е стила на шоупрограмите през ’70-те.
Апропо, Gran Torino попада пред ТВ камерите случайно и въпреки неодобрението на самите актьори. Моделът живее до 1976, като последната произведена серия е от 1001 автомобила в червено, с бял кант и носи името Starsky & Hutch.
Audi RSQ
Филм: I, Robot 2004 (Аз, роботът)
Прототипът е направен за филма и показва идеите на немските инженери за 2035 година. Усилията не са напразни, освен че е добра реклама, футуристичното купе повлиява дизайна на Audi R8, официалната кола на Iron Man и бестселър за марката.
Porsche 356А Speedster 1956
Филм: Doc Hollywood 1991 (Доктор Холивуд)
Според познавачи червената кола е реплика направена върху VW Beetle. Дори и да са прави, тя е истинска звезда, защото без нея нямаше да има история. А пък, историята бе открадната от Pixar за анимацията Cars 2006 (Колите).
Ford Gran Torino Sport 1972
Филм: Gran Torino 2008 (Гран Торино)
Колко филми носят името на колата, която участва в тях? Колко коли са имали честта да са Колата на Клинт Истууд?
Dodge Challenger R/T 1970
Филм: Vanishing Point 1971 (Внезапно изчезване)
Филмът е пълен провал – поне в началото, поне в САЩ. Става хит в Европа, а след това и световен култ. Един от любимите филми на Стивън Спилбърг и прадядо на всички, в които Шофьорът трябва да достави бързо… нещо… някъде. Да, Вин Дизел и Джейсън Стейтъм на вас говоря.
Куентин Тарантино използва същата в Death Proof 2007 (Бибрутално: Разходка – Смърт).
Aston Martin DB5
Филми: Поредицата за Джеймс Бонд
Личният ми избор винаги е бил Jaguar E-Type – според мен е най-красивата кола правена някога, секси, британска, носеща истинския дух на ’60-те. Но явно няма добър мениджър, защото не се досетих за нито един филм, в който да е звезда. Aston Martin DB-5 прави дебюта си в Goldfinger 1964 (Голдфингър), за да стане квинтесенция за тайния агент на Нейно величество. Това е „най-известната кола в света”. Хубаво, но дизайнът е италиански – на Carrozzeria Touring.
Ford Mustang 390 GT 1968
Филм: Bullitt 1968
Филмът е в Националната филмотека на САЩ, защото е: „културно, исторически и естетически значим”. Сцената с преследването създава нови стандарти за това как се снимат коли. А колата? Тя е класика. Първият Ford Mustang е произведен през 1964, той създава нов автомобилен клас и става емблема на Америка.
Любопитното е, че поставената цел пред дизайнерите и инженерите е да направят: четириместна, евтина спортна кола с… европейски профил.
DeLorean DMC-12 1981
Филми: Трилогията Back to the Future 1985-1990 (Завръщане в бъдещето)
Тази бричка е толкова добре замислена, че унищожава производителя си. Това е първата и последна кола, която DeLorean Motor Company произвежда. Дизайнът е на Джуджаро. Шасито е неръждаемо и без боя, като изключим три броя, които са покрити с 24-каратово злато. Мощност – 150 к.с. Eкстра – машина на времето. За съжаление работи с плутоний, за което трябва да намерите либийски терористи.
Batmobile
Филми и комикси за Батман
Това не е кола, това е идея. Идеята за най-доброто на четири колела, което хората могат да измислят. Батмобилът еволюира, заедно с героя в него. Появява се през 1939, когато е просто „колата”. Почти всички джаджи, които генерира са копирани, откраднати или поне тайно изпробвани от истинските производители на автомобили.
Ето ви само няколко: автоматично напомпващи се гуми, автоматичен пожарогасител, аптечка, броня, бордови компютър, радар, радио, телевизия, противогази, гласов контрол, система за следене и ориентация – днес известна като GPS, дистанционно запалване, мобилен телефон, хидравлика за поемане на удари, подкрилки за бързо спиране, ракетен двигател, ракетна система, картечници… и за всеки случай – Гайгеров брояч.
Много яка класация. Само ми липсваха Dodge Charger-a от The Dukes of Hazzard и кучето-ван на Dumb and Dumber.
Ха! Куечто ван е супер попадение 🙂