Знаете ли, че най-известният аудиоподпис на филмова компания – фанфарите на 20th Century Fox, не е композиран за това филмово студио?
Музиката е създадена за Metro-Goldwyn-Mayer, които обаче не я харесват. А знаете ли името на човека, който я е написал?
Казва се Алфред Нюман, той е първият истински филмов композитор. Името му стои под заглавията на над 300 филма. Има 9 награди Оскар и още 36 номинации.
Почти цялата фамилия Нюман се състои от музиканти и композитори. Най-малкият син на Алфред се казва Томас и до днес има 14 номинации за Оскар.
Любимият ми негов саундтрак е този на American Beauty 1999 (Американски прелести). Грабва ви – още с първия кадър. Камерата се носи над дърветата, спуска се към улицата, чувате гласа на Кевин Спейси: „Казвам се Лестър Бърнам. А това е моят живот…“
Знате ли, че Ханс Цимер свири на синтезатори в първия музикален клип, който излъчва Mtv – Video Killed the Radio Star? Той има 1 награда Оскар и още 9 номинации. Сигурен съм, че тази година ще бъде номиниран както за Dunkirk 2017 (Дюнкерк), така и за Blade Runner 2049 – 2017 (Блейд Рънър 2049), заедно с Бенджамин Уолфиш.
Любимата ми негова музика е тази от Gladiator 2000 (Галдиатор) и Inception 2010 (Генезис). Според мен последната е кулминация в неговия стил, която повлия много други композитори. Споменете си, колко филми и трейлъри започнаха да звучат по този „цимеровски“ начин. Тялото ви настръхва, а сърцето ви отива на гости на гърлото.
Знаете ли, че най-номинираният човек от Академията за филмово изкуство също е музикант?
Джон Уилямс е съвременна версия на Бетовен. Той има 5 награди Оскар и още 45 номинации! Джон е професионален джаз пианист, ученик и протеже на друг известен композитор – Хенри Манчини, автор на музикалната тема на Пинко Розовата пантера.
Score 2016 е документален филм посветен на връзката между музиката и филма. Това е влюбване от пръв поглед. Те са заедно, много преди киното да открие речта и звука.
В първите киносалони във Франция имало пианист в залата, а в по-шикозните американски кина дори имало орган. Музикантите изпълнявали или предварително подадени ноти – съобразени с действието във филма, или имали правото да импровизират на живо.
Score 2016 e „изсвирен“ набързо, някак си припряно. Няма време да се разгърне в нещо фокусирано, а скача от мелодия на мелодия, от лице на лице. Ще видите много известни и не чак толкова известни композитори. Пропуснат е например Йохан Йохансон, който избухна последните 5 години.
Ще се убедите, че да правиш добра музика не означава, че можеш да говориш за нея. Един от музикантите комично разсъждава, че маршът на Дарт Вейдър е толкова въздействащ, защото е толкова… „маршов“.
Мнението ми в едно изречение:
Филмът е интересен, ако подобно на мен не знаете почти нищо по темата.
One thought to “Score: зад всеки велик филм стои велик композитор”