Чета Everywhere an Oink Oink, книгата на Дейвид Мамет. В нея попаднах на анекдот за Норман Лойд. Американският актьор, продуцент и режисьор участва в няколко от филмите на Алфред Хичкок, но също е основна фигура за телевизионната кариера на великия режисьор.
Лойд работи с Чарли Чаплин, Орсън Уелс, Бертолт Брехт, Джон Хаусман и Жан Реноар. Той доживява 106-годишна възраст! Започва да играе тенис, когато е на 8 годинки. Спира любимото си хоби, когато е на 101, след падане на корта. Женен е за една и съща жена – актрисата Пеги Крейвън, цели 75 години. Разделят се, когато тя умира на 98.
Ето още няколко любими изпълнители, които живеят и творят един век.
Ева Мари Сейнт
Слава богу, тя все още е с нас, но официално навърши 100 години, на 4 юли 2024. Подобно на Дик Ван Дайк (който е на 98 и също е тук), тя има изключителна кариера, която се простира над седем десетилетия. Започва в театъра и продължава в телевизията, преди да избухне с награда Оскар. Печели го, за кино дебюта си – On the Waterfront 1954 (На кея), в който партнира на Марлон Брандо.
Според мен, запомнящата се роля е North by Northwest 1959 (Север-северозапад). Тя продължава да работи, дори след 80. Изиграва Марта Кент, майката на Супермен, в Superman Returns 2006 (Супермен се завръща). Ева е омъжена за режисьора Джефри Хейдън, до неговата смърт през 2016. Бракът им продължава 65 години.
Бети Уайт (1922–2021)
Кариерата на Бети се простира в осем десетилетия. Между първата й награда Еми и последната са над 60 години.
Има ли някой, който да е гледал Бети Уайт и да я мрази? Ако има, то е някакъв социопат. Нейната топлота, остроумие и естествен чар надхвърлят границите на поколенията. Тя винаги e готова да се надсмее, особено над себе си. Определяна е като „най-милата и прекрасна дама на американската телевизия“. Бети умира 17 дни, преди да навърши 100.
Боб Хоуп (1903–2003)
„Банките са място, където ви дават пари на заем, ако докажете, че не са ви нужни“ – една от множеството сентенции на американския комик. Друга е: „Знаеш, че остаряваш, когато свещите струват повече от тортата.“
Хоуп започва кариерата си във водевила, пренася се успешно в радиото, после телевизията и на големия екран. Водещ е на церемонията за връчването на наградите Оскар 19 пъти, най-дълго от всички. Една от причините да е обичан е, че между 1941 и 1991 прави 57 турнета, чиято цел е да развличат американските войници. Той посещава активни военни зони, по времето на Втората световна война, Корейската война, Виетнамската война и Войната в Персийския залив. „Виждал съм какво може да направи смеха. Той може да превърне непоносимите сълзи в нещо поносимо, дори в надежда“ – казва Боб Надеждата.
Глория Стюарт (1910–2010)
Глория има богата театрална и кино кариера, доста преди да изиграе 100-годишната Роуз в Titanic 1997 (Титаник). Ролята ще й донесе първата номинация за Оскар, тя е на свежата възраст от 88.
Родена е върху кухненската маса в къщата на родителите си. Става първенец на гимназията, докато е в класа по актьорско майсторство. Започва на театралната сцена, но прави пробив в киното – още с дебюта си, класическия хорър The Old Dark House 1932. В него партнира на Борис Карлов. Напуска Холивуд – по собствено желание, през 40-те, защото предпочита да пътува, рисува и да се занимава с театър. Връща се в киното, след 30-годишна пауза, през 1975. Стюарт не е от хората, които се стремят да бъдат в центъра на вниманието. Тя страни от медиите и е сред най-дискретните актриси.
Джордж Бърнс (1896–1996)
Не съм виждал снимка или филм, в които Джордж да не изглежда поне на 89: „Не мога да си позволя да умра, ще загубя твърде много пари.“ Той прилича на саркастична костенурка или на Абсолем, всезнаещата гъсеница от „Алиса в Страната на чудесата“, която вместо наргиле пуши пури. Пуши през цялото време, но винаги умерено: „Никога не пуша повече от една пура наведнъж.“
Водевилен актьор, комик, писател и певец, чиято кариера преживява ренесанс, когато е на 79 и печели Оскар за Най-добра мъжка поддържаща роля в The Sunshine Boys 1975 (Слънчевите момчета). Хуморът на Бърнс е черен, пълен с прозрения, достойни за Оскар Уайлд. Едно от любимите ми наблюдения е: „Жалко, че всички хора, които знаят как да управляват страната, са заети да карат таксита или да подстригват коса.“ Или: „Толкова съм стар, че когато бях малък, Мъртво море беше само болно“, а също: „На моята възраст ме е страх от букети“.
Кърк Дъглас (1916–2020)
103 години – каква легенда! Бивш морски офицер, автор на десет романа и холивудска икона, популярна със суровите си роли.
Освен че е част от Златната ера на Холивуд, той е иноватор, започва да продуцира филмите, в които участва. През 1996 Дъглас е покосен от тежък инсулт, частично е парализиран и има затруднения с говора. Всички очакват, че тихо ще умре. Инатът му надделява и той живее още четвърт век.
Оливия де Хавиланд (1916–2020)
104 години злато. Носител на две награди Оскар за Най-добра актриса и още три номинации. Пионер и безстрашен защитник на свободата. През 1943 тя съди Warner Bros., заради условията на договорите, които ограничават актьорите. Това дело, известно като „Решението Де Хавиланд“, води до революционни промени в студийната система.
Писали сме няколко пъти за нея и особено за пренебрежителното й отношение към „звездеенето“: „Радвам се, че не съм звезда и никога не съм искала да бъда. Ставаш звезда, когато не можеш повече да играеш.“
Луис Рейнър (1910–2014)
Наскоро четох за нея, в немски роман. Преди да бъде Рейнър, тя е Райнер, защото е родена в Германия. Недоносено бебе, което се появява два месеца по-рано. Мигрира с родителите си в Австрия: „Роден съм в свят на разруха. Виена на моето детство беше изпълнена с глад, бедност и революция.“
Започва да играе на 16. Очакват да бъде новата Гарбо, когато Холивуд я открива. Радва очакванията, защото е първият актьор, който печели Оскар – в две последователни години. Въпреки историческия успех, напуска американското кино в началото на 40-те, защото смята, че ролите, които й предлагат, са пълен боклук. Отдава се на рисуване и философия. Достига почти 105 години, без 12 дни. Надживява всички режисьори, продуценти, агенти и шефове на студия, с които има проблеми.
Рене Симоно (1911–2021)
Най-известната й роля е Майката на Катрин Деньов. Макар да няма славата, парите и успехите на знаменитата си дъщеря, тя работи като театрална актриса, а по-късно става известна с дублирането на международни филми на френски език.
Истинското й име е Жана Рене Деньов, Симоно е псевдоним, който избира, когато решава да бъде актриса. Тя е пионер в озвучаването на филми и е френският глас на множество американски актьори, включително и на Оливия де Хавиланд. Умира на 109 години и 10 месеца, в ролята най-възрастният актьор в света.
Свързани публикации:
Благодарско, за поредното интересно четиво! 🙂
Моля, моля и пак заповядай!