Skip to main content

Култовите очила от киното

Карл Лагерфелд

Елвис Пресли, Елтън Джон, Една Евъридж, Лари Кинг и Ганди – виждате очила. Ана Уинтур – по-големи очила. Главната редакторка на Vogue превърна носенето им, дори на закрито и тъмно, в запазена марка и броня.

Кои са очилата, които виждаме, когато влезем на тъмно в киносалона?

 

Уди Алън

Джон Ленън, Хенри Кисинджър, Бъди Холи, Анди Уорхол и Зигмунд Фройд. Пак очила. Мъжете са известни по различни причини, но очилата са Moscot.

Марката е на 100 години, а различните линии носят или имена на членове на семейство Москот, или са модифицирани идиш думи. Например Avram, Ezra, Jacob…  Уди Алън и Джони Деп носят Lemtosh, Джон Ленън Miltzen, а Кисинджър Nebb.

Всички успешни модели, които се предлагат и днес са създадени в периода 1930-1970. Ако не можете да посетите някой от двата им магазина в Ню Йорк, чекнете бъгавия им ретро сайт.

 

Breakfast At Tiffany’s 1961

Труман Капоти настоявал в главната роля да е не Одри Хепбърн, а Мерилин Монро. Това би съсипало филма или поне сцените с очила. Грейс Кели, Питър Селърс и Майкъл Кейн. Видал Сасуун, Кристиан Диор и Живанши – всички са клиенти на семейната оптика на Оливър Голдсмит. Той оставя следа в куп филми от ‘50-те и ‘60-те.

 

Lolita 1962

Очилата със сърдечни рамки се появяват на нослето на Лолита (Сю Лион) в първата киноверсия по романа на Набоков. Стенли Кубрик ги превръща в символ на изкушение, който изживява ренесанс. Днес ги носят Кейти Пери, Лана Дел Рей и… Снуп Дог.

 

8 ½, 1963

Презирам италианското кино, заради пълното му неуважение към аудиото. По времето на Фелини всички филми са снимани без грам микрофон. Гласовете и даже репликите се добавят по време на монтажа. Често дори няма синхрон между начина, по който актьорът си отваря устата и думите, които произнася. Традицията продължава и днес. Отвратително. Но пък визията… Божествено.

 

The Blues Brothers 1980

Най-продаваният модел на марката. Ще го носят Рой Орбисън, Били Джоел, Джак Никълсън, Том Круз в Risky Business 1983 (Рискован бизнес), всички битълси и всички хипстъри.

 

Scarface 1983

Линда Фароу е дизайнер на дрехи. През 1970 Линда решава да погледне към слънчевите очила не като на уред за защита от Слънцето, а като моден аксесоар. Тя е новатор, който си играе с различни големини, форми, материали. Целта е елита на Лондон, но постепенно тя завладява и хайлайфa в Америка.

Очила на Леонардо ди Каприо в The Aviator 2004 (Авиаторът) също са Linda Farrow – моделът е Luxe 118.

 

Beverly Hills Cop 1984

Първият избор за ролята на Аксел Фоли е Силвестър Сталоун. Той се отказва и решава да заснеме собствен филм – Cobra 1986 (Кобра). Сценарият е пренаписан за Еди Мърфи, който обаче импровизира почти всичките си реплики по време на снимките.

 

Top Gun 1986

Класически – всеки американски летец или полицай има такива. Задължителни – за всяка нацепена батка и изрусена кака в „клубЪ“.

 

Cobra 1986

Признавам, през ‘90-те и аз имах пилотски очила, без да имам самолет. Моите приличаха на тези. Първият модел Ray-Ban Aviator обаче е от 1930 и е поръчан от генерал-лейтенант Джон Маккрийди. В началото дизайнът е изцяло функционален – цели да покрие максимално зрителното поле на летците, като ги предпази от главоболието и виенето на свят, които причиняват Слънцето и синьо-белият хоризонт.

 

Reservoir Dogs 1992

Имах копие и на тези.

 

The Terminator 1984 / Terminator 2: Judgment Day 1991

Арнолд използва два различни модела. В оригиналния филм те са: Gargoyles / ANSI Classic 1984. В още по-доброто продължение – Persol / Meflecto Ratti 58230.

 

Leon: The Professional 1994

Кръгли очила, бабешки цайси, ленънки, потърки, а на английски “teashades” – стилът става особено популярен през ‘60-те. Той е за бунтарите: Джон Ленън, Мик Джагър, Джери Гарсия, Роджър Долтри, Лиъм Галахар, Ози Озбърн, Чарли Бронсън и сестра ми.

Носи ги и Мики Нокс (Уди Харелсън) в Natural Born Killers 1994 (Убийци по рождение), и Джейми Фокс в Django Unchained 2012 (Джанго без окови). Моделът на Жан Рено е интересен с това, че е изцяло пластмасов.

 

Men in Black 1997

Деца, през ’90-те тези си бяха футуристични. И да, Уил Смит ги носи по-добре.

 

Fear and Loathing in Las Vegas 1998

Цайсите от нас, халюцинациите – от вас.

 

The Big Lebowski 1998

Очилата на Пича се отличават с две неща – имат двоен мост за носа и са френски. Марката Vuarnet има корени в ски спортовете. Ражда се през 1961 и е кръстена на олимпийския шампион Жан Вюарне. Същите пазят лика и на Райън Гослинг в Drive 2011 (Живот на скорост).

 

The Matrix 1999

Ричард Уокър пробива, когато получава поръчка да направи дизайна на всички очила в The Matrix 1999 (Матрицата). Мисля, че „магическите“ очила без рамки на Морфей се получават най-добре. След този успех Уокър и студиото му – Blinde Design, продължава да работи за „Матрицата“, добавя сексапил към лицата на ангелите на Чарли и подчертава скулите на Анджелина Джоли в Lara Croft: Tomb Raider 2001 (Лара Крофт Томб Рейдър).

 

Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001

Една от първите картини на човек с очила е нарисувана от Томазо да Модена през 1352. И те приличат на очилата на Хари – да не кажа, че са едно към едно.

 

The Thomas Crown Affair 1968

Оригиналните очила, носени от Стив Маккуин, се продават на търг за $61 187.

 

Quantum of Solace 2008

Ехо от стила на Маккуин са опушените сребристо-сини очила на Джеймс Бонд, рамките са от родий.

 

The Hangover 2009

Ако имате голяма кръгла физиономия, като на Зак Галифианакис, а пуснете и брада – ще изглеждате велико.

 

Star Trek: The Next Generation 1987-1994

Нещото на лицето на капитан Джорди Ла Фордж (Левар Бъртън) не са очила per se. Визьорът сканира електромагнитния спектър и го превръща в оптически образ, който транслира – чрез импланти, директно в мозъка. Съкращението идва от Visual Instrument and Sensory Organ Replacement.

 

X-Men: The Last Stand 2006

Циклоп е друг герой, който използва визьор в комиксите. Във филмите обаче предпочита рубинени кварцови очила. Създадени са от Oakley и във всеки филм са различни – разбира се. Предлагат се за масова продажба – естествено.

 

Стив Джобс / Jobs 2013

Стив Джобс е човек, който на смъртния си одър критикува дизайна на машината за командно дишане, към която е вързан. А филмът с Аштън Къчър е метафора на всичко, в което Стив не вярва. Като комитетите, PowerPoint, отсъствието на интересна история, бездушието, общата загубенящина и бързата мърлява работа.

Очилата на Джобс са направени по поръчка през 1998. Робърт Марк „пимпва“ съществуващ модел на немската марка Lunor.

Свързани постове:

25-те най-елегантни кино мъже

Модни марки станали популярни, чрез киното

5 thoughts to “Култовите очила от киното

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *