Елвис Пресли, Елтън Джон, Една Евъридж, Лари Кинг и Ганди – виждате очила. Ана Уинтур – по-големи очила. Главната редакторка на Vogue превърна носенето им, дори на закрито и тъмно, в запазена марка и броня.
Кои са очилата, които виждаме, когато влезем на тъмно в киносалона?
Джон Ленън, Хенри Кисинджър, Бъди Холи, Анди Уорхол и Зигмунд Фройд. Пак очила. Мъжете са известни по различни причини, но очилата са Moscot.
Марката е на 100 години, а различните линии носят или имена на членове на семейство Москот, или са модифицирани идиш думи. Например Avram, Ezra, Jacob… Уди Алън и Джони Деп носят Lemtosh, Джон Ленън Miltzen, а Кисинджър Nebb.
Всички успешни модели, които се предлагат и днес са създадени в периода 1930-1970. Ако не можете да посетите някой от двата им магазина в Ню Йорк, чекнете бъгавия им ретро сайт.
Труман Капоти настоявал в главната роля да е не Одри Хепбърн, а Мерилин Монро. Това би съсипало филма или поне сцените с очила. Грейс Кели, Питър Селърс и Майкъл Кейн. Видал Сасуун, Кристиан Диор и Живанши – всички са клиенти на семейната оптика на Оливър Голдсмит. Той оставя следа в куп филми от ‘50-те и ‘60-те.
Очилата със сърдечни рамки се появяват на нослето на Лолита (Сю Лион) в първата киноверсия по романа на Набоков. Стенли Кубрик ги превръща в символ на изкушение, който изживява ренесанс. Днес ги носят Кейти Пери, Лана Дел Рей и… Снуп Дог.
Презирам италианското кино, заради пълното му неуважение към аудиото. По времето на Фелини всички филми са снимани без грам микрофон. Гласовете и даже репликите се добавят по време на монтажа. Често дори няма синхрон между начина, по който актьорът си отваря устата и думите, които произнася. Традицията продължава и днес. Отвратително. Но пък визията… Божествено.
Най-продаваният модел на марката. Ще го носят Рой Орбисън, Били Джоел, Джак Никълсън, Том Круз в Risky Business 1983 (Рискован бизнес), всички битълси и всички хипстъри.
Линда Фароу е дизайнер на дрехи. През 1970 Линда решава да погледне към слънчевите очила не като на уред за защита от Слънцето, а като моден аксесоар. Тя е новатор, който си играе с различни големини, форми, материали. Целта е елита на Лондон, но постепенно тя завладява и хайлайфa в Америка.
Очила на Леонардо ди Каприо в The Aviator 2004 (Авиаторът) също са Linda Farrow – моделът е Luxe 118.
Първият избор за ролята на Аксел Фоли е Силвестър Сталоун. Той се отказва и решава да заснеме собствен филм – Cobra 1986 (Кобра). Сценарият е пренаписан за Еди Мърфи, който обаче импровизира почти всичките си реплики по време на снимките.
Класически – всеки американски летец или полицай има такива. Задължителни – за всяка нацепена батка и изрусена кака в „клубЪ“.
Признавам, през ‘90-те и аз имах пилотски очила, без да имам самолет. Моите приличаха на тези. Първият модел Ray-Ban Aviator обаче е от 1930 и е поръчан от генерал-лейтенант Джон Маккрийди. В началото дизайнът е изцяло функционален – цели да покрие максимално зрителното поле на летците, като ги предпази от главоболието и виенето на свят, които причиняват Слънцето и синьо-белият хоризонт.
Имах копие и на тези.
Арнолд използва два различни модела. В оригиналния филм те са: Gargoyles / ANSI Classic 1984. В още по-доброто продължение – Persol / Meflecto Ratti 58230.
Кръгли очила, бабешки цайси, ленънки, потърки, а на английски “teashades” – стилът става особено популярен през ‘60-те. Той е за бунтарите: Джон Ленън, Мик Джагър, Джери Гарсия, Роджър Долтри, Лиъм Галахар, Ози Озбърн, Чарли Бронсън и сестра ми.
Носи ги и Мики Нокс (Уди Харелсън) в Natural Born Killers 1994 (Убийци по рождение), и Джейми Фокс в Django Unchained 2012 (Джанго без окови). Моделът на Жан Рено е интересен с това, че е изцяло пластмасов.
Деца, през ’90-те тези си бяха футуристични. И да, Уил Смит ги носи по-добре.
Цайсите от нас, халюцинациите – от вас.
Очилата на Пича се отличават с две неща – имат двоен мост за носа и са френски. Марката Vuarnet има корени в ски спортовете. Ражда се през 1961 и е кръстена на олимпийския шампион Жан Вюарне. Същите пазят лика и на Райън Гослинг в Drive 2011 (Живот на скорост).
Ричард Уокър пробива, когато получава поръчка да направи дизайна на всички очила в The Matrix 1999 (Матрицата). Мисля, че „магическите“ очила без рамки на Морфей се получават най-добре. След този успех Уокър и студиото му – Blinde Design, продължава да работи за „Матрицата“, добавя сексапил към лицата на ангелите на Чарли и подчертава скулите на Анджелина Джоли в Lara Croft: Tomb Raider 2001 (Лара Крофт Томб Рейдър).
Една от първите картини на човек с очила е нарисувана от Томазо да Модена през 1352. И те приличат на очилата на Хари – да не кажа, че са едно към едно.
Оригиналните очила, носени от Стив Маккуин, се продават на търг за $61 187.
Ехо от стила на Маккуин са опушените сребристо-сини очила на Джеймс Бонд, рамките са от родий.
Ако имате голяма кръгла физиономия, като на Зак Галифианакис, а пуснете и брада – ще изглеждате велико.
Нещото на лицето на капитан Джорди Ла Фордж (Левар Бъртън) не са очила per se. Визьорът сканира електромагнитния спектър и го превръща в оптически образ, който транслира – чрез импланти, директно в мозъка. Съкращението идва от Visual Instrument and Sensory Organ Replacement.
Циклоп е друг герой, който използва визьор в комиксите. Във филмите обаче предпочита рубинени кварцови очила. Създадени са от Oakley и във всеки филм са различни – разбира се. Предлагат се за масова продажба – естествено.
Стив Джобс е човек, който на смъртния си одър критикува дизайна на машината за командно дишане, към която е вързан. А филмът с Аштън Къчър е метафора на всичко, в което Стив не вярва. Като комитетите, PowerPoint, отсъствието на интересна история, бездушието, общата загубенящина и бързата мърлява работа.
Очилата на Джобс са направени по поръчка през 1998. Робърт Марк „пимпва“ съществуващ модел на немската марка Lunor.
Свързани постове:
Yet another iconic glasses from „The Hunger“ 1983, starring Catherine Deneuve, Susan Sarandon and David Bowie:
https://powderkegignites.files.wordpress.com/2012/06/catherine-deneuve-the-hunger.jpg
Catherine Deneuve is always in