30 години по-късно, Джордж Милър продължава историята на Макс Рокатански.
Mad Max: Fury Road 2015 (Лудия Макс: Пътят на яростта) е най-добрият филм на десетилетието…
…ако десетилетието е ’80-те на 20 век.
Първите три филма оставят отпечатък върху стила на ’80-те и ’90-те – дрехи, грим, музика. Спомнете си хитовете на Duran Duran, W.A.S.P., Тина Търнър и 2Pac. Макс вдъхновява режисьори като Джеймс Камерън, Роберт Родригес и Гилермо дел Торо. Създава целия поджанр на постапокалиптичния екшън.
А сега какво?
Поне два пъти – тук и тук, сме писали за смъртта на екшъна като жанр. Mad Max: Fury Road е дефибрилаторът. Филмът е кълбо от електроимпулси за очите, ушите и мозъка.
Дизайнът е феноменален. И е нещото, което ще запомните. Грим, костюми, коли, камиони, джипове, бъгита, мотори, брички и таратайки пълни с най-различни уроди. Сторибордът на филма може да се издаде като луксозен комикс и ще бъде бестселър. Аз ще го купя.
Хореографията на боя е образцова. Каскадите са варварски. Преследванията фантастични. Том Харди и Чарлийз Терон се млатят, бъхтят и пердашат истински. Студиото е наело армия от най-добрите каскадьори в света. Гледате Цирк дю Солей със 100 км/ч.
Кинематографията и камерата са с епичен размах. Кадрите са широкомащабни – необятни, наситени и красиви. Мащабът е нещото, което ви смазва. Аудио-визуалният двучасов оргазъм ще ви омаломощи особено, ако сте прескочили юношеството.
Представете си торта направена само от глазура. Може да звучи примамливо, но ще се озорите, ако се опитате да я изядете. Историята е тънка плънка. Заради постоянните гърмежи, бумтежи, експлозии, взривове, избухвания и детонации нямате време да се свържете с героите. Сред пукотите няма време да ви „запука” за хората.
Хората, които ще харесат Mad Max 2015 са хора, които правят неща. Аниматори, художници, дизайнери, оператори, осветители, хореографи, каскадьори и разбира се – рекламисти. Причините са техническите му мащаби, те завладяват всеки „занаятчия”. Има много малко спецове, които могат да снимат епика с мащабите на Lawrence of Arabia 1962 (Лорънс Арабски). Може би са останали 5 или 6 режисьора, които биха се справили.
Някои от първите коментари, които разменихме след филма: „Като „Воден свят”, но в пустинята.” / „Като road movie с хора от Перник.” / „Като гонка с тирове по българските пътища, но с по-малко дупки.” /„…И не видях нито един Голф.”
Мнението ми в едно изречение:
Сетивно-висцерална оргия, която ощастливява през първия час, изстисква през втория, но в края (неочаквано) оставате незадоволени.
P.S. Няма нужда да го гледате 3D. 3D-то не допринася за нищо. 3D-то трябва да умре.
Много хубаво ревю, това със Цирк дю Солей и аз си го помислих след филма 🙂 Само с едно не съм съгласен – „Заради постоянните гърмежи, бумтежи, експлозии, взривове, избухвания и детонации нямате време да се свържете с героите“.
Аз лично искрено се натъжих при смъртта на Doof Warrior.. Светла му памет, ето „неговото“ парче от OST-то 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=tQBnlWAMq_Q
Аз бях сигурен, че няма да умре 🙂 А най-якото е, че целият му камион-платформа-сцена не е CG, а е истиснки
http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-05-12/every-killer-car-in-mad-max-fury-road-explained
Не мисля, че на филма му трябва повече история от тази, която има. Доста отдавна не ми се беше случвало един филм да е дълъг точно толкова, колкото трябва и да не ми се иска да прибявам или махам нещо от него.
Поздрав:
http://vehicleshowcase.madmaxmovie.com/
Г.
Мерси и за двата линка 🙂