Логичното продължение на хитът ни: 25-те най-красиви актриси би било 25-те най-красиви актьори. Но като мъж се чувствам некомпетентен и ще ви предложа нещо друго, докато чакаме женската част от миниатюрното ни екипче да направи нещо по въпроса. Истински или измислени – това са най-добре обличащите се кино мъже (според мен).
Джеймс Бонд, a man dressed to kill
Да отметнем очакваното и очевидното. В смокинг или по плувки Бонд е стандартът за всеки джентълмен. Костюми от: Anthony Sinclair, Brioni, Tom Ford. Ризи: Turnbull & Asser. Обувки: John Lobb. Джинси – рядко, но Levi’s. Часовник: Omega Seamaster. И разбира се, култовата шапка на Шон Конъри: Lock & Co.
Актьори пресъздали образа: Шон Конъри, Джордж Лейзънби, Роджър Мур, Тимъти Долтън, Пиърс Броснън, Даниел Крейг.
Джийн Кели, звезда
Без усилие, безупречен, извън времето. Докато снима известната сцена под дъжда в Singin’ in the Rain 1952 (Пеейки в дъжда) е болен и с 39.4 градуса температура. За това става въпрос.
Награди Оскар: 1 номинация
Фред Астер, по-добрият танцьор.
На главата му е сложен цилиндър, преди да засуче първото си мляко. Краката му са застраховани за един милион долара – поне второто е истина. Често вместо колан използва вратовръзка, за да пристяга панталоните си – номер, който научил от Дъглас Феърбанкс.
Казва: “Трудната работа за днешните деца е как да се научат на добри маниери, когато около тях не виждат никакви”. Стига, бе!
Награди Оскар: 1 номинация
Пол Нюман, мъж с класа
Актьорът, за който няма нито едно негативно изказване от колега. Съпругът, който прекарва последните 50 години от живота си с една жена. Филантропът създал компания за храни Newman’s own, чиито приходи отиват за дарения.
Мъжът на мотоциклет или колело, в спортна кола, или в телефонна кабина, пред билярдна маса, или пред печката – само по боксери. Независимо къде е и какво прави, той е въздействащ. Винаги гладко избръснат, небрежно-елегантен – в прости и именно за това изискани дрехи.
Награди Оскар: 1 + още 9 номинации
Братята Блус (Джон Белуши, Дан Акройд), блусари
Черен костюм, сако с две копчета, тънка черна вратовръзка, вталена бяла риза с джобче отдясно – удобно е за пакет цигари, чифт Ray Ban Wayfarer. Очилата стават най-продавания модел на марката. Ще ги носят Том Круз в Risky Business 1983, Рой Орбисън, Били Джоел и Джак Никълсън.
Комбинацията е дело на Белуши и Акройд, използват я за първи път в ТВ скечове, в които играят бодигардове от тайните служби. Единственото, което добавят за The Blues Brothers 1980 (Блус брадърс) са шапките.
Майкъл Кейн, сър
Майкъл Кейн носеше очила с черни, широки рамки още когато бащите на бащите на днешните хипстери са се нааквали в гащите.
Майкъл израства в изключителна бедност, но това не му пречи да развие вкус към модата още в ранните си години. През ’60-те той пада в плен на Дък Хейуърд, един от най-умелите английски шивачи. Дък работи за Кейн през цялата си кариера, като шие костюмите му както за всичките му филми, така и за “цивилния живот”. За да създаде имиджа на Кейн, той съчетава английската строгост с италианската сексапилност. Сака с три копчета, поло или риза, но задължително с ръкавели.
Награди Оскар: 2 + още 4 номинации
Джони Деп, пират
Той е мъжкият вариант на Хелена Бонам Картър. Деп не носи дрехи, той носи театрални костюми, които сам си сглобява. Стилът му е винтидж – демек ретро и второ употреба. Но, ако се облечете така – най-вероятно ще станете за смях, защото Джони Деп носи “Джони Деп” – той е марка сам за себе си, а това е стил.
Награди Оскар: 3 номинации
Франк Лукас (Дензел Уошингтън), гангстер
Най-плашещото в American Gangster 2007 (Американски гангстер) е, че главният герой не е измислен. Истински е. Франк Лукас се оглежда, движи, седи, мълчи и присъства с такава мъжествена увереност и сила, че дори сакото да не е обичайната ви дреха, когато излезете от киното ще се огледате за магазин за костюми. Ето ви и полезен съвет как да си изберете подходящ. Frank Lucas: Listen to me, the loudest one in the room is the weakest one in the room.
Винсент Фрийман (Итън Хоук)
Gattaca (Гатака) е филм от 1997, който продължава да е модерен. Не само заради темите, но и заради изчистения си, представителен, черно-бял стил на обличане. Винсент носи костюм с двойно закопчаване и това не само не ме дразни, но дори ми харесва.
Джордж Клуни, “обикновено момче”
Сам се определя така. Не знам колко е “обикновено” да имаш вила с 20 спални на езерото Комо, да излизаш с най-красивите жени на света, да си другаруваш с Мат, Брат и Анджелина, но със сигурност можеш да си “момче” – дори побелял, на 50, с язва и дискова херния.
Клуни изгря през ’90-те, за които “елегантност” не беше ключова дума. За повечето жени той е доктор Рос, за мен е най-лошият Батман. Но той направи нещо важно за всички мъже – върна костюма обратно. Върна го от шикозните, непринудени, но бляскави времена на Дийн Мартин, Хъмфри Богарт и Франк Синатра. Перфектно ушит италиански костюм и чиста риза с небрежно разкопчано копче или безгрижно разхлабена вратовръзка. Party like a rock star, dress like a gentleman.
Награди Оскар: 1 + още 3 номинации
Индиана Джоунс (Харисън Форд), археолог
Тайната е в шапката, и коженото яке, и камшика, но най-вече в шапката.
Роджър Тронхил (Кари Грант), колега от рекламата
Това е костюмът. И днес висок, слаб мъж в същия сив костюм и бяла риза би изглежда добре точно толкова, колкото Кари Грант преди 50 години. Ако North by Northwest 1959 (Север-северозапад) не е най-добрият трилър на Алфред Хичкок, то със сигурност е най-стилният.
Грант е посланикът на Savile Row (Савил Рол) – улицата в централен Лондон, която е подслонила най-добрите английски шивачи. Всички костюми, които носи във филмите си, са шити специално за него – в зависимост от ролята, която изпълнява.
Грант е клиент на Chester Barrie, които са на №32 от 1935 и шият дрехи за Уинстън Чърчил, Стив Макуин и Шон Конъри. Той се отбивал и на №38 при Davies and Son, шивачите обличащи Калвин Клайн, Майкъл Джексън и Дъглас Феърбанкс. А на №14 е Hardy Amies, създал облеклото за 2001: A Space Odyssey.
Сивият костюм от филма обаче е дело на Kilgour, които шият мъжки костюми от 1882, можете да ги откриете на Savile Row №8.
Дон Дрейпър (Джон Хам), друг колега от рекламата
Искам като порасна да съм като мистър Дрейпър. Искам го не само аз. През 2009-та Дон оглави класация за Мъж на годината, като смачка реални мъже като Стив Джобс и Барак Обама.
За абсолютната “куулнес” на Дон се грижат 12 сценаристи и Джейни Браянт – дизайнер на костюмите. Джейни улавя всичко що е секси от стила на ’60-те, обмисля цветовете, прави скици и ги занася на Brooks Brothers, които ушиват костюмите. Отдавна ТВ шоу не е оказвало такъв ефект върху модата. Всички известни марка – включително Prada и BMW, се повлияват. А Banana Republic пускат цяла серия с костюми Mad Men.
Том Уейтс, някой, на който не му пука за рекламата
…както и за Дисниленд.
Музикалният критик Даниел Дърхолц описва гласа на Уейтс като: “накиснат в бърбан, а после оставен да се опуши за няколко месеца, накрая изхвърлен навън, за да бъде прегазен”.
Уейтс е любимец на Джим Джармуш, Тери Гилиам и Нуша. Начинът му на обличане е годен за погребение в Ню Орлиънс, загуба на съзнание в близкия бар или директна среща с Господ. Личната му дефиниция за джентълмен е: “Някой, който може да свири на акордеон, но не го прави”.
Хитч (Уил Смит), консултант
Хич не си спомням, кога и къде гледах Hitch 2005 (Хитч), но беше с жена, която каза: “Колко готин беше Уил Смит, нали?” Нали?
Томас Краун, бизнесмен-авантюрист
Мъжествен, отегчен, плейбой Краун търси развлечения, като измисля и извършва перфектни престъпления. Изигран е от две фешън икони. Разбира се, ако Стив Макуин можеше да ме чуе, че го наричам така – щеше да ми разбие носa.
Прав съм – макар с кървящ нос. Стив ни даде панталоните каки, кожените “бомбър” якета, кожените ръкавици за шофиране, спортното сако, полото. Само той можеше да трансформира сив шпиц пуловер – в нещо секси. Направил е толкова много за слънчевите очила Persol и часовниците Le Mans на Tag Heuer, че и двете компании имат колекции на негово име. А в момента съм с бельо, което носи автографа му – не оригинален разбира се, би било отвратително.
Няма друг актьор, който да носи костюми по-добре от Пиърс Броснън, мисля, че това е основният му талант. Демонстрира го като Филеас Фог, Ремингтън Стийл, Джеймс Бонд, последното го прави лице на Brioni. По-дяволите, дори участва във филм който се казва… Шивачът от Панама и там му шият костюм!
За прераждането на Томас Краун през 1999, той залага на ризи Turnbull & Asser и обувки Church, но подчертава, че не желае да използва гардероба на Бонд. Затова дизайнерът на костюми се обажда в Милано на Джани Кампания, който ушива всичко по мярка.
Ален Делон, французин
…това е достатъчно.
Мъжете в Inception 2010 (Генезис), специалисти по сънища
Кристофър Нолан обръща огромно внимание на дрехите за своя шедьовър. Затова избира един от най-добрите в бизнеса – артдиректора Джефри Кърланд, човекът облякъл Том Круз за Collateral 2004 (Съучастникът) и всички мъже в Ocean’s Eleven 2001 (Бандата на Оушън). Кърланд казва: “Inception ми даде възможността да направя нещо, което винаги съм мечтал. Да покажа различните герои по театрален начин – без да бъда театрален”.
Той изработва всички костюми сам, като всеки е съобразен с характера на героя, потока на времето във филма и мястото на действието. Кърланд взима предвид както съвременните тенденции в мъжката мода, така и най-доброто от ‘20-те и ‘30-те години на 20 век.
Джордж Смайли (Гари Олдман), ловец на къртици
Агентите на МИ6 могат да бъдат надвити от КГБ и ЦРУ, но не и засенчени. Tinker, Tailor, Soldier, Spy 2011 е трактат за предимствата на английския вкус.
Художникът по костюмите Жаклийн Дъран разглежда снимки, списания и дори стари новинарски записи с известни политици от времето на Студената война. Любимите й костюми са тези на Естерхази (Давид Денчик) и Джордж Смайли. Но не тя избира невероятните му очила. Гари Олдман мери всичко, което му предлагат от гардеробната, но накрая използва времето между пробите и казва, че сам ще си намери. Намира си – ето от тук
Шелдън Купър (Джим Парсънс), B.S., M.S., M.A., Ph.D., Sc.D. IQ – 187, доказан гений
Предполагам, че зарди своите неврози, фобии, мании и идиосинкразия доктор Купър пазарува невероятните си тениски онлайн. Той винаги носи по две – една с дълъг ръкав и една с къс – в перфектна спектрална хармония. За да оцените посланията им трябва да сте гийк – поне по душа.
“What kind of computer do you have? And please don’t say a white one“
Марчело Мастрояни, щастлив кучи син, споделял легло с Фей Дънауей, София Лорен и Катрин Деньов
Въпреки наличието на цветна лента Фелини решава да снима La Dolce Vita 1960 (Сладък живот) в черно и бяло, за да предаде драматичната опозиция между старо и ново, между мимолетно и истинско. Модата във филма е дело на Пиеро Джерарди, който печели Оскар за костюми. Мастрояни е квинтесенция на италианския стил. Лицето на италианския плейбой и най-често на това лице се наместват слънчеви очила Prada модел: SPR07F.
Награди Оскар – 3 номинации
Гордън Геко (Майкъл Дъглас), играч
Алчността носи тиранти и вталени раирани ризи, но винаги с прилежно изгладена бяла якичка. Алчността носи вулгарна копринена вратовръзка, пуши пура, обажда се по телефона, псува, движи се по ръба на закона. И като всеки грях – алчността е неустоима.
Джулиан (Ричард Гиър), жиголо
Армани използва American Gigolo 1980 (Американско жиголо), за да стартира бизнеса си в Америка и целия свят.
Това е неговият меморандум за мъжа. Гардеробът на Джулиан ще въздейства на десетки други кино мъже – от агентите на ФБР до полицаите в Маями, от мафиотите в Чикаго, до банкерите в Ню Йорк, което може би е същото. Проституцията никога не е изглеждала по-добре.
Джим Старк (Джеймс Дийн), бунтовник
Бяла тениска и сини джинси – двете най-утилитарни неща на света. Кажете: “Багодаря” на човека, който ви ги даде.
Джон Малкович, модист
Завършваме с мъж, който не се страхува да бъде себе си. Той казва: “Дълго време играех млади, бунтарски настроени типове – ала “Джеймс Дийн”. Олекна ми, когато ми опада косата и нямаше нужда да го правя повече.”
Не знам дали можем да сме Джон Малкович, но със сигурност можем да носим Джон Малкович. Той шие и често сам изработва дрехите си. За кратко създаде собствен лейбъл – Uncle Kimono. А след него втори – Technobohemian, линия дрехи за модерни бохеми и антиконформисти.
Баба ми беше модист – точно така. Обиждаше се, ако някой я наречеше просто шивач. Има разлика. Джон я показва. Едно е да умееш да шиеш, друго е да проявяваш въображение и смелост. Това е нужно, за да опитваш нови неща, цветни неща, неща извън правилата, неща, които дори не се получават, но твои си неща. Само безстрашните да го правят – могат да станат велики.
Napravo mi subra o4ite! Who are you?
Това е нашата цел – да събираме очите 🙂 Най-якият отговор на Who are you?, който съм чел е I am another yourself in different morphology. 🙂
🙂