Във времето, когато TikTok започна да яде от обяда на Google, аз продължавам да стоя в YouTube. Там също ще намерите луди хора, но и доста интересни неща.
Миналата година намерих polýMATHY, канала на Люк Амадеус Раниери. Люк е американски военен пилот, но и преподавател по старогръцки и латински език, специалист по фонология и перфекционист в историческата фонетика. Той обича да прави експерименти – говори латински със свещениците във Ватикана или минувачи по улиците на Рим. А също, прави анализи на латинския език, използван във филмите.
Това ми даде идея.
Умните хора говорят латински
Латинският е един от стереотипите, чрез които киното показва, че някой е умен.
Доказателство, че героят е не просто интелигентен, но и образован, изтънчен, фин – с „висока култура“.
Латинският език е врата към науката и медицината, историята, и изкуството. Дори името на Mensa – организацията на хората с висок коефициент на интелигентност, идва от латинската дума за „маса“. Предава идеята за обединение, среща на надарените „около една маса“.
Езикът на умрялата империя е разделителна линия между аристокрацията и плебеите. През 50-те английските служби са пълни със съветски шпиони, но също морална корупция и безнаказаност. В опит да въведе ред, правителството поставя за шеф на Mi5 полицейски шеф от Глазгоу. Той не изкарва дълго. Всички агенти му отговарят на латински, който той не говори, но разбира, че мястото му не е тук.
Латинският е част от мистерията на църквата.
Именно защото е мъртъв, латинският е ключ към магията. Тайните на отдавна забравени текстове на магове и алхимици.
В поредица от филми за Джон Уик главният герой говори: английски, руски, италиански – даже иврит. Латинският обаче е специален. Отделни фрази и думи биват използвани като заклинания. Уик е татуиран с Fortis Fortuna Adiuvat – Съдбата помага на смелите. А заглавието на третия филм е Parabellum. Това е тип немски пистолет, но тук е абревиатура на Si vis pacem, para bellum – Искаш ли мир, готви се за война.
Латинският е и… ipso facto бърз начин да се изложите, докато се опитвате да демонстрирате ум.
Умните хора носят очила
По-сигурен начин да покажете, че някой е умен е да му сложите очила. Очилата са свързани с клишето, че „трябва да си чел много книги, за да си повредиш очите“.
Дългов време те са символ на социална класа. В началото – като всяка технология, очилата са достъпни единствено за заможните. Нужно е да посетиш специален лекар, което струва пари, а после да дадеш още повече за самия предмет. И днес монокълът, лорнетът и пенснето остават символ на висок статус и финансова обезпеченост.
Умните хора играят шах
Двама противници, две армии, едно бойно поле от 64 квадратчета. Метафорите летят със 100 километра в час.
Играта изисква концентрация, фокус, емоционален контрол, дълбока, но и бърза мисъл.
Поставете героя зад шахматна дъска и пуснете класическа музика – готово. Това е вашият стратег, архитект на реалността, генерал на победата.
Джеймс Бонд е добър на покер, но това е игра на късмета и психологията. Шахматистът не блъфира. Той може да е герой, но по-често е антигерой или суперзлодей.
Една от добрите визуални шеги с клишето е в трети сезон на Sherlock 2010- (Шерлок). Камерата ни показва Шерлок и Майкрофт, които играят шах. След това сменя ракурса, за да видим, че играят Операция – игра за 7-годишни деца.
Свързани публикации:
Мдааа….добър текст! 🙂