Английският мореплавател Джон Блакторн претърпява корабокрушение до бреговете на Япония. Морето го захвърля в центъра на битка за контрол над цяла Япония. Блакторн става пешка в голямата игра на шах между Торанага и Ишидо, която се развива на фона на екзотичната, красива, жестока японска цивилизация.
Shogun 1980 (Шогун) е американски ТВ сериал, по едноименния роман на Джеймс Клавел. Излъчваха го тогава, когато в България имаше само една телевизия.
Сериалът ме запали по Страната на изгряващото слънце. Заради него прочетох книгата и дори си повярвах, че ако отделя малко време, мога да науча японски – сам. Колко трудно да е? Мо ичидо ите кудасай! О, клета малолетна душа.
Повечето от героите на Клавел са вдъхновени от реални исторически личности. Включително главният герой, чието истинско име е Уилям Адамс (1564-1620), а също и Йоши Торанага, който в реалността е великият шогун Токугава Иеясу (1542-1616).
Те са изиграни от Тоширо Мифуне, който вече е част от класиката на световното кино и Ричард Чембърлейн, на когото предстои да стане секс символ. Както заради Shogun 1980, така и заради The Thorn Birds 1983 (Птиците умират сами).
Време е за римейк. Не знам за вас, но аз изпитвам посттравматичен стрес, когато чуя, че нещо предстои да се преразказва, преправя и презаснема за „модерната публика“.
Огорчен, че си причиних четвърти сезон на True Detective 2014- (Истински детектив) и почти сигурен, че няма да започна нищо друго, плахо пробвах епизод на Shogun 2024. И втори, та трети, па пети. Изгледах всичките десет.
Ашколсун, шогун!
Shogun 2024 е написан и режисиран от интелигентни, зрели хора, които уважават зрителите. Почти няма филъри и амбалаж. Бих казал, че всеки епизод е малък филм. Красиво заснет, направен с грижа към автентичността на средата.
Внимание е обърнато на множество исторически подробности – оръжия, дрехи, прически, бижута, храни и съдове, проксимика, и етикет. Доколкото разбирам, дори японският език, който се използва, е архаичен. В коректността си сериалът се доближава до The Northman 2022 (Викингът).
Има пропуски. Един, който хванах аз, е облеклото на католиците. В новата версия, те са облечени в черно. Това е правилният цвят, но за Европа. Католиците носят оранжево в Япония. Правят го, за да бъдат взимани на сериозно от местното население. Черното е възприемано – дори от селяните, като твърде невзрачно и неспециално за някой, който говори с Бога. Костюмите са правилни в старата версия.
Може би католиците са оставени черни нарочно, за да се впишат в мрачната атмосфера, която тегне над главния герой. Всъщност, не бих отказал малко повече цвят. Не знам дали знаете, но цветовете са съществували през Средновековието и Ренесанса.
Япония – през 17 век, има повече елегантност и вкус от България, през 21 век. Разбира се, това е идеализация на азиатската култура и особено на бушидо. В сърцето на кодекса на самураите са лоялността и дългът. Вярното служене е по-важно от индивидуализма и свободата, идеали, чиито представител е Джон Блакторн.
Актьорите са отлични. Двигател е Хироюки Санада, който е Торанага. Мисля, че той се наслаждава на всяка сцена. На Запад сме свикнали да го гледаме в поддържащи роли, но тук е звездата.
В ролята на английския мореплавател е Космо Джарвис, за чието изпълнение не бях сигурен до момента, когато гледах негово интервю и чух истинския му глас. Космо играе с гласа си.
Един от най-интересните герои е Кашиги Ябушиге, изпълнен блестящо от Таданобу Асано. Амбициозен антигерой, който ви изпълва с несигурност.
Ако някой заслужава награда, то е Ана Савай в ролята на лейди Марико. Една незабележима или незабелязана актриса разцъфва като вишнев цвят. Изпълнението й – от техническа гледна точка, ми се вижда не просто мъчително, а направо невъзможно.
Гримираното й лицето е като маска от театър Но. Тя е въздействаща, чрез своето спокойствие, открадва цялото пространство – почти без движения. Сигурно е изтощително да си толкова перфектен.
Героинята е решаващ елемент в цялото и ме радва, че не е пренаправена като женски Хълк, поредната холивудска Мери Сю.
Прототип на Марико е Хосокава Грасиа (1563 – 1600), член на аристократично семейство и католик, чиято драматична смърт обединява фамилиите срещу Ишида Мицунари, който се опитва да узурпира цялата власт. Тя е централен герой не само в сагата на Клавел, но и в над 40 други произведения.
Мнението ми в едно изречение:
Въздействащ римейк, направен с внимание към детайла и уважение към публиката.
Свързани публикации:
6+1 сериала – от човек, който не гледа сериали
20 филмa със самураи, които трябва да гледате преди да умрете
Христос Воскресе!
Нямам търпение, да остане време да изгледам Шогун…но всъщност минавам само да споделя, че успях да гледам Civil war на кино, и останах очарован. Задължителен на кино, има и чуден саундтрак. Едно поздрав че от там:
https://youtu.be/sg209CadVQM?si=cn3-CX0q-zSfiIjK
@POW R TOC H Имах повече работа от обичайното и не ми остана време, но ми е в списъка…
Изключително красив и (поне според мен) автентичен филм! Специално 8 епизод е киноизкуство! 🙂 А Дететктивите…язък за потенциала и обстановката! Такава сопа! 🙂