„Предпочитам да си загубя скъпа обица, пред това да ме видят без грим“
Лана Търнър
Писали сме за костюмите в киното, писали сме за чудовищата и за актьорите, които ги играят. Ще се постараем да не се повтаряме.
Не сме майстори на грима, но знаем, че в киното се разделя на три типа. „Чистият грим“ цели да подчертае или скрие лицеви характеристики на актьора. Гримьорът използва продукти и средства, които и вие можете да си купите. Вторият тип трансформира лицето на актьора, за да го направи максимално близо до това на Наполеон, Моцарт или Елизабет I. Това е „характеров грим“. Третият тип е „грим със специални ефекти“. Той използва механични устройства – маски, роботизирани протези или е „ретуширан“ с помощта на 3D.
Може би най-трудното е работата ти да остане незабелязана. Да я възприемем като неразделна част от героя. Ако ни впечатли, то да е, защото я намираме истинска. Днес сме подбрали няколко примера за блестящ филмов грим. Подредени са хронологически.
Planet of the Apes 1968 (Планетата на маймуните)
Джон Чеймбърс ме шашна, когато бях дете. Работата му е магическа. Гримът му е анатомически коректен, но и жив. Дава възможност на актьорите да правят тикове, мимики, гримаси.
Преди да стане майстор на филмовия грим, Чеймбърс изработва маски за обезобразени ветерани от Втората световна война. Той измисля и елфските ушички на Спок от Star Trek 1966.
The Godfather 1972 (Кръстникът)
Марлон Брандо е на 48 години, когато изиграва Вито Корлеоне от 50 до 60-годишна възраст. Гримът на Дик Смит е толкова натурален, че е направо „вроден“. Смит е главен гримьор и на The Exorcist 1973 (Екзорсистът), Taxi Driver 1976 (Шофьор на такси), Amadeus 1984 (Амадеус).
Идея Корлеоне да прилича на булдог е на Брандо. Актьорът натъпква памук в бузите си, когато се явява на прослушването. Във филма обаче носи специални протези. Гримът е подпомогнат значително и от осветлението. То е нарочно приглушено и си играе със сенките, за да подчертае лицето на героя.
An American Werewolf in London 1981 (Американски върколак в Лондон)
Грим, който става част от детските ви кошмари. Първият, който печели Оскар. Категорията е създадена през 1981.
Рик Бейкър сътворява връх в умението да се трансформират хора в животни. Той е легенда. През кариерата си ще спечели 7 награди Оскар и още 4 номинации.
Tootsie 1982 (Тутси)
Всеки път – преди снимки, Дъстин Хофман взима топла вана, след която обръсва внимателно лицето, краката, ръцете и обратната страна на пръстите си. Колкото и майсторски да е гримът на Алън Вайзингер, той не може да прикрие набождащата брада на актьора. Хофман може да е Тутси, но не повече от 4 часа на ден.
Tootsie 1982 не е първият филм, в който мъж играе жена. Тони Къртис и Джак Лемън са комедийно-неубедителни дами още в Some Like It Hot 1959 (Някои го предпочитат горещо).
Но Tootsie 1982 е първият, в който гримът е главният герой. Той е основна патерица за сюжета. Инспирира множество копия: Mrs. Doubtfire 1993 (Мисис Даутфайър), The Birdcage 1996 (Клетка за птици), Big Momma’s House 2000 (Агент XXL), Norbit 2007, 12 филма на Тайлър Пери и героинята му Мадеа, White Chicks 2004 (Бели мадами), който може би има най-отвратителния грим в категорията.
Yokiro 1983
Исках да включа азиатски грим, защото той е традиция по-стара от България. Първият майстор на грима в Япония е будистки монах, който подарява уменията си на императрицата.
Всички знаят гримът на гейшата, но повечето ще се изненадат, ако разберат, че традицията повелява омъжените жени да боядисват зъбите си черни. А майките да обръсват веждите си. Е, как да не търсиш гейши.
The Fly 1986 (Мухата)
Революционна симбиоза между грим и спец ефекти.
Крис Уелс не е гримьор per se. Той е художник и инженер по специалните ефекти. Баща е на гремлините. Автор на една от най-запомнящите се сцени от филмите за Индиана Джоунс – разтапящите се нацисти в Raiders of the Lost Ark 1981 (Похитителите на изчезналия кивот).
Dracula 1992 (Дракула)
Химикалите в грима на Грег Канъм, Мишел Бърк и Матю Мънгъл причиняват анафилактичен шок на Гари Олдман.
Заслужава си. Филмът печели Оскар както за грим, така и за костюмите на Еико Ишиока.
Batman Returns 1992 (Батман се завръща)
Тим Бъртън е гениален визуалист, но трудът му е плод на колаборацията с Ве Нийл, Рони Спектър и Стан Уинстън.
Очите на Мишел Пфайфър са незабравими, а гримът на Дани Де Вито – като Пингвина, е толкова въздействащ, че ужасява всички животни, които използва продукцията.
Hannibal 2001 (Ханибал)
Разпознахте ли Гари Олдман, зад ужасяващо обезобразеното лице на Мейсън Верджър? Аз не. Трябваше да прочета кой е актьорът в ролята.
Това е поредното произведение на Грег Канъм, който има 4 награди Оскар и 6 номинации. Базира го на човешки зародиш.
Monster 2003 (Чудовище)
Гримьорът Тони Ди е толкова добър в скриването на Шарлиз Терон, че й печели Оскар. Този шокиращо-трансформиращ, „загрозителен“ грим ще сложи началото на мода.
С поглед към златото трикът ще опитат Ванеса Хъджинс в Gimme Shelter 2013, Марая Кери в Precious 2009 (Прешъс), Дженифър Анистън в Cake 2014 (Кейк), Никол Кидман в Destroyer 2018 (Време за възмездие), Оливия Уайлд – A Vigilante 2018 (Отмъстителка). Ако не награди, гримът със сигурност печели медийни аплодисменти. Актрисите биват наричани: „смели“, „дръзки“, „честни“, „автентични“, „готови на всичко в името на изкуството“.
Hellboy 2004 (Хелбой)
Писали сме за абсолютно прекрасната маска и протези, в които е затворен Тим Къри в Legend 1985 (Легенда). Лордът на мрака продължава да е в списъка ни с Най-добри дяволи в историята на киното. Но преобразяването на Рон Пърлман в Хелбой е задължително за нашия списък.
Екипът гримьори включва 60 човека. Полагането на грима на отделен герой отнема между 5 и 7 часа. Свалянето му от 2 до 3 часа. Клепачите са единствената истинска видима част от лицата на някои от актьорите.
The Passion of the Christ 2005 (Страстите Христови)
Като говорим за дяволи – Розалинда Челентано е в топ 3 със сигурност.
Гримьорите Кийт Вандер Лаан и Кристин Тинсли печелят номинация за Оскар, за божествената промяна на лицето и тялото на Джим Кавийзъл.
Lincoln 2012 (Линкълн)
Най-известният портрет на Христофор Колумб е нарисуван десетилетие след смъртта му. Най-известният портрет на Шекспир е нарисуван от некадърен художник, който рисува всички хора с едно и също лице. Не знаем как е изглеждал Леонардо или Чингис хан, или цар Симеон. Как създаваш убедителен образ на историческа личност?
В киното има вълшебни превъплъщения. Бен Кингсли e феноменален Махатма Ганди, Джейми Фокс е очарователен Рей Чарлс, Тони Сервило е удивителен Джулио Андреоти. Когато Бруно Ганц става Хитлер, той и екипът гримьори имат на разположение десетки часове записи и филми за фюрера.
Гримьорката Лоис Бъруел и Даниъл Дей-Люис имат над 100 архивни, черно-бели снимки на Линкълн. Всичките статични, студени, дистанцирани. Те не зная как президентът се е движел, как се е променяло лицето му, когато диша, говори или преглъща. Гримът – без да е тежка маска, успява да предаде характера. Войната, която кипи в душата на Линкълн, помрачава и лицето. Целта ми – казва Бъруел – беше да създам грим, който актьорът забравя, че носи.
Maleficent 2014 (Господарка на злото)
Фантастичните костюми и грим са може би единственото достойнство, което има филма на Робърт Стромбърг.
Рик Бейкър и Тони Ди създават най-скулестите скули на земята. В началото студиото е против тях, защото смятат, че ще скрият лицето на Джоли или ще я окарикатурят. Точно обратното. Instagram инфлуенсърките се влюбват в него.
Bombshell 2019 (Бомба със закъснител)
Независимо дали превръща Деймън Хериман в Чарли Менсън, Гари Олдман в Чърчил или Брад Пит в бебе Кадзухиро Цуджи е перфекционист, по начин, по който само японец може да бъде.
Промяната на Шарлиз Терон в Bombshell 2019 е най-добрата му работа. Гримът е слисващо добър.
Свързани публикации: