Skip to main content

Топ 15 филма, които се развиват през Средновековието

The King 2019 / First Knight 1995 

Чета „Пътеводител в Средновековието“, на Антъни Бейл. Книгата е базирана на описания, истории, дневници и пътеписи на пътешественици от това време. Тогава, когато пътешествието било синоним на приключение или религиозно себеоткриване. Кой знае какво ще довее вятъра – приятел или враг. Хората живеели в свят от факти, но и доста слухове – точно като нашия. 

Pilgrimage 2017  

Вярвали, че на север има високи, бели хора, които доживяват приказната възраст от 80 години, защото никога не ядат хляб. А на изток от Индия има човеци с кучешки глави. В горите на запад – отвъд голямото море, се крие вълшебният извор на младостта. Имало доста хора, които продължавали да вярват, че Земята е плоска – точно като днес. 

Alexander Nevsky 1938

Пътешествениците били инфлуенсъри, които знаели, че контентът им развлича. Както пише сър Джон Мандевил в „Книга за чудеса и пътешествия“ – от 1356: „За много хора е голямо удоволствие и утеха да слушат за непознати неща“.  

Outlaw King 2018

Това ми даде идея за класация или поне списък с най-добрите филми, които съм гледал за този период от европейската история. Периодът е неясен. Според някои Средновековието започва през 395 година – с разделянето на Римската империя, а според други един век по-късно, когато западна част умира. 

Braveheart 1995

Завършекът е още по-мъглив. Приема се, че е между 14 и 15 век, когато пада Константинопол и започва Ренесанса. 

Започваме с началото на края. След Втората световна война публиката е жадна за големи, завладяващи филми, които осигуряват 2-3 часа бягство от реалността. В края на 50-те и началото на 60-те години, Холивуд е ударен, наплашен от телевизията. Конкуренцията кара студията да предложат нещо, което телевизията не може – монументални, широкоекранни, цветни спектакли с пищни визуални ефекти, бойни сцени, екзотични места и хиляди статисти. Историческият епос носи печалби и награди.

The Fall of the Roman Empire 1964

Старият и болен император – Марк Аврелий (Алек Гинес), предусеща своя край, но и предвкусва мрачното бъдеще пред Рим. В последната си зима на бойното поле, той има план как да спаси империята. Идеята е да създаде нещо като протоевропейски съюз или пра-пра-прадядо на САЩ. Наследникът му – Комод, който е професионален трол и хулиган, зачерква делото на баща си.  

The Fall of the Roman Empire 1964  

The Fall of the Roman Empire 1964 бележи и упадъка на историческия епос. Финансовата катастрофа е толкова значима, че никога повече няма да гледаме кино с подобни мащаби. 40 години по-късно – в навечерието на новия век, Ридли Скот ще се опита да възкреси жанра с Gladiator 2000 (Гладиатор). Филм класика, но продукция джудже в сравнение с размерите от 60-те. За да сравните, статистите, които ползва Скот са около 2000 души. The Fall of the Roman Empire 1964 използва 10 000, Cleopatra 1961 (Клеопатра) – 26 000, War and Peace 1966 (Война и мир) – 120 000!   

The Fall of the Roman Empire 1964  

Краят на филма звучи като поука, но и предупреждение: Великите цивилизации не се завладяват отвън, докато не се саморазрушат отвътре.   

Базиран на скандинавския фолклор, но също исторически извори. Филмът е сред най-коректните повествования за викинги, които Холивуд е правил. 

The Northman 2022

Историята е за Амлет, северен принц, който вдъхновява Шекспир, за да създаде Хамлет. Мястото – Норвегия и Исландия. Докато на изток българите преживяват златния си век, а унгарците се готвят да станат европейци, западната част на картата е белязана от експанзията на викингите. Ревюто е тук.

Ахмад ибн Фадлан, придворен поет на абасидския халиф Ал-Муктадир в Багдад, е „командирован“ – в ролята на посланик, във Волжка България. Ревнивият халиф иска да се отърве от красивия поет, който се задява с жена му. Керванът на арабите е нападнат от татари, но е спасен от група  „северняци“. Ахмад се присъединява към приключенията на пияната шайка. 

The 13th Warrior 1990

Това е един от най-големите финансови провали в киното. Бюджетът, с който стартира е $85 милиона, които бързо набъбват до $160 милиона. За толкова пари ще купите страхотна фотография, грим и костюми. В края на краищата, филмът носи загуба от $100 милиона ($240 милиона днес) и отказва Омар Шариф от професията.

The 13th Warrior 1990

Критиците смятат, че е без фокус и с „тънък сценарий“, но на мен ми харесва, guilty pleasure. Гледал съм го поне 4 пъти. Увлекателно демонстрира моделите на митологично мислене, които практикуват различни групи от хора. 

Грандиозен епос, за испанския рицар Родриго Диас де Вивар (Ел Сид). Действието се развива по време на Реконкистата, дългата борба между християнските кралства и маврите.

El Cid 1961

Ел Сид е историческа фигура, но и легенда за испанците. Българският му аналог може би е Ивайло, който управлява в периода 1278-1279. Родриго е благородник, който има богато и интересно CV, което филмът романтизира. Сигурен съм, че истинският човек не е приличал на Чарлтън Хестън, а съпругата му не е била 10-ка – като младата София Лорен. Филмът завършва с драматичната смърт на героя, която е силно преувеличена.   

От заглавието е ясно, че времето е периодът на кръстоносните походи. Проследяваме живота и приключенията на Арн Магнусон, шведски рицар, измислен от писателя Ян Гиу, който има поредица романи с него. 

Arn: The Knight Templar 2007

Контекстът е животът в средновековна Европа и възходът на рицарите тамплиери. Фокусът обаче е личната история на Арн. Макар тя да е интересна, филмът страда от скромната си диета, заради което не може да демонстрира кинематографични мускули. В него обаче има случка, която вече сме гледали във филм, който излиза две години по-рано. Главният герой спасява богати търговци мюсюлмани. Той става приятел с един от тях, за да разбере, че е самият Саладин. Това приятелство спасява героя, при завземането на Йерусалим. 

Екип от майстори, които филмът може да си позволи, заради солидната си банкова сметка, създава кино наслада. Проследяваме живота на Балиан от Ибелин, истински рицар, живял през 12 век. 

Kingdom of Heaven 2005

Истинският Балиан наистина преговаря със Саладин, за мирното предаване на Йерусалим, след битката при Хатин. Няма извор, който потвърждава, че двамата са били приятели, преди този момент. Но Саладин е уважаван заради чувството си за чест, милосърдие и дипломация, дори сред християнските си врагове. Историята – за приятелството, става естествена добавка, към неговата легенда. Средновековните европейски хронисти, особено по-късните, често романтизират Саладин като Идеалния/Благородния противник. 

Историческа драма, по пиесата на Жан Ануи, с участието на Ричард Бъртън (Томас Бекет) и Питър О’Тул (Хенри II). Личните отношения и политически ходове на двама мъже, чийто край е трагична развръзка.

Becket 1964

Томас Бекет е саксонски благородник (историческа грешка на сценария, бил е норман) и близък приятел на крал Хенри II, един от най-могъщите монарси в този век. Английските крале – традиционно, имат проблеми с католическата църква. Хенри II иска да наложи данък, за да плати на 3000 швейцарски наемници, които му трябват за войната с Франция. Швейцарците имат голям недостатък, предпочитат кеш, пред мили думи и молитви. 

Becket 1964

Короната побеснява, когато духовенството отказва да плати. Хенри II решава да направи гениален ход, да матира църквата с любимия си офицер. Бекет пораства главоломно в кариерата и дори се оказва Архиепископ на Кентърбъри. Но – изненада, той преживява духовно пробуждане и става справедлива опозиция на краля. Макар да е драматизиран, филмът е относително акуратен. Темите са власт, лоялност и еволюцията на приятелите във врагове. Печели Оскар за Най-добър сценарий, а също 11 други номинации. 

Отново среща с Хенри II, отново изигран от майстора Питър О’Тул. Акомпаниран от великата Катрин Хепбърн, която е ураган и младия Антъни Хопкинс. 

The Lion in Winter 1968

Коледата на 1183, старият крал трябва да избере своя наследник. Историческата точност е пожертвана, но в името на впечатляващата актьорска игра и брилянтните диалози. Класика, която печели Оскар за Най-добър сценарий, музика и главната женска роля, а също 4 други номинации. 

The Lion in Winter 1968

Ако ги сравним, диалозите в съвременните филми звучат като бавноразвиващ се третокласник. 

Чешки шедьовър, който автентично предава бруталността на средновековна Европа. Базиран на едноименния роман на Владислав Ванчура.

Marketa Lazarová 1967

Бохемия в началото на 13 век. Млада жена се опитва да оцелее, между дивото и питомното, между борбата за власт на благородните семейства, и жестокостта на църквата. Филмът е определян като най-добрия в историята на чешкото кино. Живописната, черно-бяла кинематография и новаторският монтаж създават усещане за сън. Светът на Маркета Лазарова, за разлика от холивудските филми за Средновековието, е суров, жесток и управляван от суеверия. Оказва влияние върху множество режисьори, особено Тарковски и Бела Тар. 

Дебютният роман на Умберто Еко е детективска история. Холмс и Уотсън са францисканският монах Уилям и неговият послушник – Адсон.

The Name of the Rose 1986

Действието се развива в период на религиозни и политически сътресения в средновековна Европа. Историческият контекст включва конфликта между папата и Францисканският орден, основан от свети Франциск от Асизи. Монасите се застъпват за бедността и простотата, като смята, че Църквата трябва да отхвърли материалното богатство. 

The Name of the Rose 1986

Двойката (Шон Конъри и Крисчън Слейтър) пристига в манастир, за да вземе участие в теологически дебат, но скоро е въвлечена в разследване – в стил Агата Кристи, когато монаси започват да умират мистериозно. Разследването довежда двамата братя до забранена антична книга и конспирация, включваща ерес, жажда за власт и средновековния страх от знанието. 

Времето на Черната смърт, най-опустошителната пандемия в историята, причинена от чумната бактерия. Умират между 25 и 50 милиона души в Европа, около 30-60% от населението. 

The Seventh Seal 1957

Ингмар Бергман е вдъхновен, за неговия философски кино трактат, от монументална средновековна картина. Тя показва рицар, който играе шах със смъртта.  

Не толкова философско, колкото реалистично представяне на чумавите години и религиозният екстремизъм, който те подгряват. 

Black Death 2010

Млад монах се присъединява към група наемници, които имат мисия: да разследват слухове за отдалечено село, в което чумата по мистериозен начин не е засегнала жителите. 

Фонът е Стогодишната война между Англия и Франция, но фокусът е драматично историческо събитие: последния законно санкциониран дуел във Франция.

The Last Duel 2021

Рицарят Жан дьо Каруж предизвиква бившия си приятел Жак льо Гри на дуел, след като последният е обвинен в изнасилване на съпругата на Жан. 

The Last Duel 2021

Не се насладих на филма на Ридли Скот. Бен Афлек и Мат Деймън не са подходящ избор за средновековна драма. Скот „открадва“ структурата на Акира Куросава и Rashomon 1950 (Рашомон), което също не работи – особено за 21 век. Макар да разглежда важни въпроси – като сексуалното насилие и половите роли, го прави дидактично, през лупата на презентизма. Тенденцията да пресъздаваш, оценяваш и обясняваш исторически събития, личности или действия въз основа на съвременни ценности, морал или политически перспективи.

Eдин от любимите ми филми на Андрей Тарковски. Разказва за иконописец, който се опитва да възнесе духа си, докато гази в руската кал, която е допълнително разджвакана от монголските нашествия.  

Andrei Rublev 1966

Има ли място за вярата, надеждата и любовта, изкуството, красотата, и душата човешка, когато пейзажът е войни, страдания и всеобща мизерия? Поразителна черно-бяла кинематография, включително едни от най-любимите ми кадри изобщо.   

Чували сме за „корпоративен адвокат“, гледали сме за „адвоката на мафията“ и „адвоката с Линкълна“, а понякога сме „адвокат на дявола“, но Средновековието ни среща с „адвоката на прасето“. Странна, но добре документирана съдебна практика, при която животни са били изправяни пред съда и осъждани за престъпления. Филмът е за прасе, обвиняемо в убийство. 

The Advocate / The Hour of the Pig 1993

Героят на Колин Фърт е базиран на истински френски адвокат, живял в периода 1480–1541. Той нашумява, когато защитава група плъхове, които са обвинени в кражба на зърно. Средновековните хора вярвали, че божествената справедливост се отнася за всички живи същества. Справедливостта е универсална. Самият процес бил и шоу, практика за юристите, но и урок за хората.  Упражнение по отговорност.  

Още 8, ако 15 са недостатъчни. 

Melius abundare quam deficere

The Passion Of Joan Of Arc 1928 (Страстите на Жана д’Арк)

The Navigator: A Mediaeval Odyssey 1988 (Навигаторът) 

Valhalla Rising 2009 (Изгревът на Валхала)

Robin Hood 2010

Най-добрите военни филми

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *