Пиша това ревю в хола. Испания вече води с 2:0 на Италия. Върху масата срещу мен е отворена автобиографията на Ханс Рудолф Гигер. Сред черно-белите гинекологични кошмари и патоанатомична еротика има малка цветна снимка. Гледам я на страница 57, долу – вдясно. Снимката е на младия Ридли Скот и младия Гигер. Ридли е в бяла риза и пуловерче без ръкави, чертае с линия. Гигер е в любимото си черно, сочи нещо с кутрето си по начертаното. На страница 59 той пише:
“Разбирам защо режисьор като Ридли Скот не изпуска нито за миг от контрол започнатия филм. А също и защо след излизането на филма на екран обикаля като луд салоните, за да следи качеството. Убедих се и колко е важно такъв филм да има деен режисьор, който да е в състояние да ръководи всеки отделен детайл. Единствено този начин на работа може да гарантира успех и качество.”
Това са 4 от 8-те изречения, които бащата на Пришълецът отделя за филма, който му носи Оскар за визуални ефекти и световна слава. Преди часове гледах Prometheus 2012 (Прометей), последният проект на Ридли Скот, сигурно ви е писнало от мнения, затова ето ви 5 килишета.
________________________________________________
#Мъжете стават по-добри с възрастта
Е фраза от мащаба на “Мъдростта идва с времето” – тя иска да убеди, че подобно на виното отлежаването се отразява добре на хората. Ридли е на 41, когато прави Alien 1979 (Пришалец), днес е на 75 – Господ здраве да му дава. Познанията му са тук и техниката, и опита. Лудостта за контрол над работата, за която пише Гигер не е. Младият Ридли нямаше да избере някои от актьорите, които Старият Ридли е избрал. По-важно – Младият Ридли нямаше да снима по този сценарий. Понякога времето превръща виното в оцет и на оцетът спира да му пука.
________________________________________________
#Bigger is better
“По-голямото е по-доброто” е американски израз, използван за бизнеса, шоуто и леглото. Бюджетът на Alien 1979 е $11 милиона, бюджетът на Prometheus 2012 е $130 милиона – с 12 пъти по-голям бюджет екипът успява да направи по-малък филм. Да, ефектите са грандиозни. Да – кинематографията е супер. Но няма напрежение, няма съспенс, няма терор, няма изпотяване на дланите и свиване под лъжичката.
________________________________________________
#Ако видиш мечка в лозето на комшията, чакай я и в твоето
Е българска пословица за суровата неизбежност на очакванията. Вайръл кампанията на филма – с всичките си трейлъри, мини филмчета, сайтове и готино направени лейаути, е по-добра от самия филм. Тя ни накара да слюноотделяме обилно, но тостерът на реалността ни прегори филията. Ако възбудата не бъде задоволена, се стига до фрустрация.
________________________________________________
#Въпросите се по-важни от отговорите
Е любима философска аксиома, която мързеливите сценаристи и алчните продуценти развяват като знаме пред хордата си. Отидох, за да видя историята на Пришалеца. Това, което получих е изнервящи въпроси, няколко неоригинални отговора и обещание за Prometheus 2 – още фрустрация.
________________________________________________
#Не е важно какво казваш, а как го казваш
Е слоган създаден от хората в рекламата и телевизията, с който те оправдават собствената си празнота, повърхностност и мимолетност. Апропо, фразата е ръководен принцип за политиците и офисните царе. Опаковката е по-важна от съдържанието. Начинът на предаване на посланието е по-важно от самото него. Действието компенсира отсъствието на интересна история. Красотата на актьорите е заместител на достоверността на героите им.
Патрик Стюарт, известен повече като капитан Жан-Люк Пикард от Star Trek смята, че дълголетието на научно-фантастичния сериал се дължи на достоверния свят, който режисьори, сценаристи и техници изграждат. Важни са корабите, плъзгащите се врати и планетите, но и самата история, героите – начинът, по който изглеждат, говорят, маниерничат – мисловният им модел.
Prometheus носи на борда си неясно мотивирани, красиви, но безцелни герои, които на тъгъдък извършват поредица от объркващи, безсмислени, ненаучни, постоянно застрашаващи живота им, алогични действия. Кой е дал дипломите на докторите на борда – университетът в Шумен?
Ето само три неща, които всеки ще забележи:
– Ако пристигнете на планета на милярди километри от Земята, първото нещо, което правите е да си свалите скафандъра. Ей така, просто защото сте свободолюбив, чувствителен и секси мъжкар-научен работник.
– Ако сте доктор по биология и срещнете изънземно същество – мелез между злобен червей и разгневена кобра това, което логично правите е… да си играете с него.
– Ако сте капитан на кораб, не се държите като Жан-Люк Пикард, а се ослушвате, озъртате, завивате се с одеялце и в напечен момент зарязвате екипажа, за да се изчукате с русата кучка на борда.
________________________________________________
Мнението ми в едно изречение:
Живописен филм, чиято брутална визия е в дисхармония със сценария, очевидно написан от тинейджър.
P.S. Продължавам да съм на мнение, че 3D-то е bullshit.
P.S.S. A също намирам за престъпление, че трябва да изгледам дузина реклами и просташки промо оферти преди да консумирам нещо, за което съм си платил.
Както написах и другаде, най-доброто ревю на Прометей, което някога ще прочетете:
http://larrycorreia.wordpress.com/2012/06/13/prometheus-captains-log/
„… Prometheus was written in such a way that it required the cast of supposedly intelligent characters to make decisions like unto the cast of a low budget B horror movie.“ Exactly!
Но за цялото ревю: BIG Spoiler Alert!