The Boys 2019- (Момчетата) се завръща за втори сезон през септември. Това е пост за него и други подобни продукции, ако сте жадни за тях.
Сериалът на Amazon е по едноименния комикс на Гарт Енис, илюстриран от Дарик Робъртсън, който излиза в периода 2006-2008.
Историята следва малък отряд от бивши агенти на ЦРУ, неофициално известен като „Момчетата“, чиято мисия е да разследват супергероите. Работата им води до конфронтация и великолепни изблици на насилие.
The Boys 2019- се развива в реален свят, в който супергероите са част от ежедневието. Концепцията, както ще видим, не е оригинална. Силата е в изпълнението. The Boys 2019- разчита на хипербола, сатира, сарказъм и цайтгайст коментари.
Супергероите са клонинги на DC и Marvel вселените, но пречупени през мракобесен реализъм и нихилизъм.
Те имат нечовешки сили, но напълно човешки души. Представете си Супермен и Флаш, но инфантилни, разглезени, страдащи от божествен комплекс. Представете си герои, които са жестоки, извратени, наркомани, сексомани, откровени глупаци.
Те биват управлявани от медийна корпорация, която ги продава така, както Nike продава Майкъл Джордан или Леброн Джеймс. Има реклами, риалити програми, фейк документалистика, живи включвания в новините, играчки, храни, напитки, линия маратонки.
Всеки герой си има рейтинг, за който се грижи агент и ПР мениджър. Вдъхновяващите речи се пишат от екип сценаристи, а костюмите се правят от дизайнери. Ефектът над аудиторията се мери от big data нърдове. Градовете се състезават, за да привлекат поне един „суп“ – за лице на метрополиса. Така, както го правят в реалността, когато искат да имат отбор по американски футбол или баскетбол. Супергероите са бизнес за милиарди. Там, където има милиарди, има и корупция.
Първи сезон предлага добър сценарий, отлични ефекти и актьорска игра на ниво. Звездите – поне за мен, са Карл Ърбан, който е в ролята на Били Бъчър – лидерът на „Момчетата“ и Антъни Стар, който е Хоумлендър, най-суперският супергерой. Характерът е смесица от Супермен и национализма на Капитан Америка. Амалгама от себичност, самовлюбеност, високомерие, деспотизъм и чист садизъм.
Това са няколко идейни братя и сестри на The Boys 2019-, които можете да гледате като алтернатива, гарнитура или десерт.
Watchmen 2009 (Пазителите)
Филмът е базиран на Watchmen на Алън Мур и Дейв Гибънс, чиято първа публикация е от 1986. Първият комикс, който печели литературна награда Hugo. Влиза в дузина класации за романи, включително топ 100 на списание Time. Променя целия жанр.
Идеята на Мур – да вкара свръхчовеци в реалистичен свят, е творчески отговор на въпроса: „Кой ще ни пази от самите пазачи?“ Въпрос, който задава Ювенал. Въпрос актуален и днес. Властта, свободната воля, компромисът, йерархията, авторитаризмът са основни теми.
Героите на Мур – подобно на тези в The Boys 2019-, имат човешки души, изпитват страх, суета, даже страдат от импотентност. Изправени са пред действителни проблеми: Студената война, бедност, корупция. Мур е изненадан от ефекта на работата му и фактът, че този мрачен поглед към жанра стартира цяла поредица от подобни творби.
Watchmen 2009 на Зак Снайдър не e мотамо по комикса, така печели презрението на Алън Мур, но според мен е най-добрият филм на режисьора.
The Tick 2017-2019
По същото време, когато Алън Мур създава категорията – супергерои в реалистичен свят, 18-годишният Бен Едлунд създава The Tick – Кърлежът. Първо излиза като комикс – през 1986, а през 1994 става анимационен сериал.
The Tick е сюрреалистична пародия на жанра. В първия си вариант героят бяга от психиатрия и реално е луд. Това е тийнейджърска подигравка с абсурдни герои и злодеи, повечето от тях пародии на популярни герои. Светът на The Tick е нонсенс.
ТВ сериалът – в главната роля е Питър Серафинович, не може да предаде хумора, духа и делириума на анимацията. Прилича – заради ниския си бюджет, на телевизионния Батман с Адам Уест, от 60-те години на миналия век.
Unbreakable 2000 (Неуязвимият)
Един от любимите ми филми със супергерои – атмосферен, оригинален, интригуващ.
Според Тарантино Брус Уилис прави най-добрата роля в кариерата си. Куентин определя филма като шедьовър, защото борави отлично с митологията. Задава въпрос, който никой преди това не е задавал: Какво щеше да се случи, ако Супермен е реалност, но самият той не знае, че е Супермен?
М. Найт Шаямалан направи трилогия по тази си идея. Вторият филм – Split 2016 (На парчета) е не по-малко интересен, но последвалият го Glass 2019 (Стъкленият) бе разочарование.
Hancock 2008 (Ханкок)
Това е филм, който сякаш е по комикс, но не е.
Идеята за Ханкок, супергерой алкохолик и гадняр, е от 90-те години. Циркулира като филмов сценарий почти две десетилетия, преди да бъде реализирана от Уил Смит. Пример за пропиляна отлична идея. Сценарият работи, до към първите 30-40 минути.
Super 2010 (Супер)
Е черна комедия-драма на Джеймс Гън, която разказва за невзрачен мъж, изоставен от красивата си жена. За да си отмъсти на злото в света, той решава да стане супергерой. Въоръжен с тръбен ключ и самоделни бомби, той започва да раздава справедливост.
За мен филмът е по-скоро пропуск, отколкото десетка, но има горещи почитатели и дори е сред култовите за 21 век.
Kick-ass 2010 (Шут в г*за)
Писали сме за Kick-ass 2010, по едноименния комикс на Марк Милър и Джон Ромита – първа публикация 2008.
Дейв Лизевски е смотан гимназист, който след катастрофа е „дарен“ с няколко метални кости и висок праг на болката. Дейв мечтае да стане супергерой. Той си скалъпва униформа – от водолазен костюм, излиза на улицата и… става звезда в социалните мрежи. Филмът е коктейл от екшън и комедия, който следва комикса, но разчита и на шеметния визуален стил на режисьора Матю Вон. Продължението от 2013 е на друг режисьор и бе сред най-лошите филми за годината.
Апропо, създателите на Super 2010 – за който писахме по-горе, са обвинени в плагиатство, но еднаквостта в историите е съвпадение.
Chronicle 2012 (Хроники)
Кръстоска между историите за супергерои, научна фантастика и „Кери“ на Стивън Кинг.
Chronicle 2012 е направен с $12 милиона, но качествата му са съизмерими с продукции, които струват десет пъти повече. Реалистичният му свят е по-увлекателен от комерсиалните, пластмасови вселени, обитавани от наблъскани със стероиди и опаковани в латекс юнаци.
Brightburn 2019 (Жив огън)
Сатира на мита за Супермен и особено версията, която разказва Зак Снайдър в Man of Steel 2013 (Човек от стомана).
Какво би станало, ако Супермен е 12-годишно… дете? Ще стане оригинално – филм на ужасите със супергерой. Има нещо от „Повелителят на мухите“ на Уилям Голдинг, има нещо от The Omen 1976 (Поличбата) на Ричард Донър. Главният герой – Брандън, спокойно можеше да попадне в класацията ни за най-ужасяващи филмови деца. Идеята е интересна, но уви – потенциалът пропилян.
Сред подобията на The Boys 2019- трябва да споменем трилогията за Батман на Кристофър Нолан и Joker 2019 (Жокера), заради навъсения реализъм. Deadpool 2016 (Дедпул) и Shazam 2019 (Шазам), заради сарказма и повсеместната непочтителност.
Свързани публикации: