Правило: Книгата е винаги по-добра от филма, освен ако е обратното, което е изключение.
Миналата седмица шефът на Paramount каза, че студиото спира да произвежда оригинална анимация. Здравейте, римейки! Дали това е заплаха към стачкуващите сценаристи или бруталната реалност – не знам. Но се зачудих: кой писател реализира най-много от романите си на екран?
Този пост не е екзактен. Взел съм предвид броя адаптирани романи. Например „Дракула“ на Брам Стокър е адаптиран 200 пъти. Броил съм един роман, а не 200-те екранизации.
Прецизността може би изискваше да включа и пиеси, разкази, фейлетони, но щеше да отнеме година, а също е почти невъзможно. Защото – както ще видим, колко произведения има един автор е неясно, несигурно, неуточнено.
Реших да смятам повестите за романи, защото те са в странно, безтегловно, обтекаемо жанрово място. Дразни ме, когато заглавието е „Моят роман с лилав аромат“, но книгата е повест.
Според „Рекордите на Гинес“ бразилският писател Риоки Иноуе държи световния рекорд за „Най-продуктивен автор“ с 1075 книги, публикувани под различни псевдоними. Безспорен лидер обаче е Корин Теладо. Тя има над 4000 романа, които са генерирали общи продажби в 400-милионен тираж. Макар няколко от романите й да са екранизирани, като процент това е недостатъчно.
Същото се отнася и за двама плодовити писатели, които сме чели – Айзък Азимов и Жорж Сименон. В кариерата си, която продължава над 50 години, Азимов пише и редактира 500 книги. Повечето от тях не са художествени. Кратките форми на разказа (над 300), писмото и картичката (90 000) са любимите му. Той има 40 романа, но едва 5% от тях са станали филми.
Белгиецът е с по-добър резултат от 9%. Това са 39 романа, но той написва 400! 75 от тях са за комисар Мегре.
Хърбърт Уелс – брой адаптирани романи 12 / общ брой романи 51
Ако правим тест за бащинство на модерната научна фантастика, то Хърбърт Уелс е сред основните заподозрени.
23% от романите му стават кино. „Война на световете“ е любимата ми негова книга и филмова адаптация, макар „Машината на времето“ да е по-важна концептуално.
Александър Дюма – 14/58
Романите на Дюма са печатният прекурсор на ТВ сериалите. Причината, ако си спомням лекция, която съм слушал преди 20 години е, че са публикувани като поредици във вестници.
Дюма получава заплащане на дума, затова… умно, пише над 100 000 страници текст, който е събран в 200 тома. 24% от романите му стават кино. Филмовите интерпретации са 200.
Джон Гришам – 9/37
Всяка книга на Джон Гришам става бестселър. Над 300 милиона продадени копия. Той е един от тримата писатели, които удрят 2 000 000 тираж в премиерно издание. Другите двама са Дж. К. Роулинг и Том Кланси.
Когато четете някой от съдебните му трилъри, няма как да не усетите, че са написани като сценарии за филм. 24% от тях стават такива.
Агата Кристи – 19/75
Ако напишете книга и всеки жител на Индия си купи книгата ви, това няма да е достатъчно, за да биете Агата Милър, известна като Кристи. Тя е най-продаваният писател в света – с общ тираж от 2 милиарда.
25% от романите на Агата стават филми. Първата адаптация е от 1928 г. Отделно, няколко от пиесите й също са екранизирани. Допълнително, има поне 20 сериала, базирани на произведенията й.
Том Кланси – 5/19
26% от романите на Кланси стават филми. Но почти 80% са бестселъри.
Освен във филми, много от книгите на Кланси са адаптирани в електронни игри. Той е и писателят с повече издадени романи – след смъртта му. Причината е, че те са написани от други писатели. Ще видим, че това не е изключение.
Жул Верн – 18/65
Според някои източници, той е най-превежданият писател в света. Преведен е на поне 143 езика. За съжаление, често преводите обобщават диалозите, прескачат пасажи, допускат грешки в мерните единици. Последното е подлудявало Верн, който се опитвал да е научно правдоподобен във фантазиите си.
27% от романите му стават филми. Пътешествието често е основна тема. Може би най-адаптиран е „Осемдесет дни около света“, но по носталгични причини близка ми е „Децата на капитан Грант“, която свързвам с приключенския детски сериал от 80-те.
Артър Конан Дойл – 6/22
Лекар, рицар и спиритуалист, който издава над 300 оригинални истории и още 1200 есета, статии, изследвания, пиеси, поеми.
Сър Артър Конан Дойл има 4 романа за Шерлок Холмс, но и десетки разкази. Според „Рекордите на Гинес“, Шерлок е най-екранизираният литературен герой. Актьорите, които влизат в ролята са над 70, а филмите – повече от 250. Кой е най-добрият Шерлок Холмс?
Филип Рот – 8/27
Филип Милтън Рот е академик, романист, разказвач и драматург. Творбите му са известни със своето остроумие, автобиографичност, философското изследване на американския пасторал и еврейската идентичност.
Веднъж казва, че книгата не може да се конкурира с киното. Може би затова 29% от романите му стават филми. Прототип за повечето женски характери в творчеството му е първата му съпруга – Маргарет Мартинсън.
Ревю на Indignation 2016 (Възмущение)
Джеймс Хадли Чейс – 35/100?
Това е псевдоним на английския писател Рене Брабейзън Реймънд. Същият публикува и под имената: Джеймс Л. Дохърти, Реймънд Маршал, Р. Реймънд и Амброуз Грант.
Чейс е един от кралете на трилъра. Той и издателите му откриват, че могат да правят лесни пари, като публикуват един и същ текст, но опакован с различно заглавие и корица. Чейс има множество копия и пиратски издания – включително български версии, които изобщо не са писани от него.
Марк Твен – 5/12
Не е ясно колко книги е написал Самюел Лангхорн Клемънс. Приживе, той публикува 12. След смъртта му различни издатели започват да издават фрагменти, порции и комбинации. Книги с цитати, речи, памфлети, статии, писма, започнати и недовършени романи.
Та, днес общата бройка е между 25 и 30 книги. Поне 41% от романите стават филми. Повечето деца знаят Том Сойер и Хъкълбери Фин, но любимият ми роман, от детските ми години, е „Един янки в двора на крал Артур“.
Никълъс Спаркс – 11/23
Не съм чел Никълъс Спаркс, но много хора са. Тиражът му минава 115 милиона, преведени на 50 езика. Любов, романтика, носталгия – лесна продажба на книжен пазар, в който останалите читатели мъже са 1/4.
47% от романите на Спаркс стават филми. Гледал съм единствено The Notebook 2004 (Тетрадката). И дори писах за това травмиращо изживяване.
Уолтър Тевис – 3/6
Тевис има едва 6 романа. Той умира на 56 години, от рак на белия дроб.
Освен че 3 от книгите му стават култови филми, предпоследният му роман – „Дамски гамбит“, е страхотен минисериал на Netflix.
Джоан Роулинг – 7/14
Още един непознат – за мен, писател.
Фентъзи поредицата за Хари Потър е отказана 12 пъти, преди да бъде публикувана. Същата прави Роулинг милиардер. Всъщност, 6 от 10-те най-богати писатели са жени.
Фьодор Достоевски – 7/14
Можем да направим отделен пост, само с филмите повлияни от „Престъпление и наказание“.
Акира Куросава има собствен прочит на „Идиот“. Мартин Скорсезе е под влиянието на „Записки от подземието“, когато прави Taxi Driver 1976 (Шофьор на такси). Множество класики на Робер Бресон, Уди Алън, Аки Каурисмеки, Лукино Висконти, Хал Ашби и Дени Вилньов черпят от менталистките прозрения на гения.
Стивън Кинг – 34/65
Има 9 филма по романи на Дийн Кунц, но той е написал над 100. В момента Кинг има поне 65 романа, от тях 52% стават филми. Той е машина, издава средно по два на година. Не спира да пише и разкази.
Моят любим филм, по роман на Кинг е The Shining 1980 (Сиянието), който писателят презира. Неговата любима адаптация е Stand by Me 1986 (Бъди до мен), по романа му „Тялото“.
Хауърд Лъвкрафт – 4/7
Технически, Лъвкрафт има 7 романа и малко. Писали сме, че творчеството му е почти невъзможно за качествена филмова адаптация. Това не спира режисьорите да опитват.
По-добрите филми са направени по разказите му, които са над 100, а също по фрагменти, идеи или усещане за Лъвкрафт ambience. Моите два любими в тази категория са In the Mouth of Madness 1994 (В устата на лудостта) и Color Out of Space 2019 (Цветът от космоса), който е по разказ.
Корнел Улрич – 17/27
Корнел Улрич, който издава и под псевдонимите Уилям Айриш и Джордж Хопли, е рекордьор. Това е най-филмираният писател в жанра филм ноар. И един от най-непознатите на широката публика.
62% от романите му стават филми и още повече от разказите му. Любим е Rear Window 1954 (Задният прозорец). Творчеството му е тачено от Хичкок, Робърт Сиодмак и особено – Франсоа Трюфо.
Иън Макюън – 11/16
Иън Макюън има награда „Букър“ и още 6 номинации, но той е и почетен доктор на Софийския университет. Басирам се, че не знаехте.
68% от романите му са филми. Не съм запалянко, но основните теми, които ми правят впечатление са чувството за вина, срам и страх от мнението на другите.
Ревю на On Chesil Beach 2017 (На плажа Чезъл)
Чарлз Дикенс – 14/15
Не знаете кой е Дикенс? Знаете, но искате да го заобичате още по-силно? Препоръчвам изследванията, интервютата, документалните филми и даже спектакъла – посветен на женските характери от творчеството му, на брилянтната Мириам Марголис.
Дикенс пише първият си роман, когато е на 24, но си пуска брада, когато е на 40. От средата до края на 19 век, той е един от най-известните хора изобщо. Какви инфлуенсъри имаше едно време! Днес 93% от романите му са филми.
Джейн Остин – 7/7
И какво излиза? Аз съм скрито сантиментален индивид, влюбен в костюмната драма.
100% от романите на Джейн са филмирани. Освен класическите британските прочити, има канадски, американски, индийски и латино версии.
Ревю на Emma 2020 (Ема) и Love & Friendship 2016
Иън Флеминг – 14/14
Още една 100% успеваемост! Джеймс Бонд прелъстява алчността на издателите и филмовите студия.
Поради комерсиалната привлекателност на света на Флеминг, той е дописван – над 30 пъти, от други писатели като Джонатан Кейп и Джон Гарднър.
Свързани публикации: